SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

COVID-19 na Mazowszu. W szpitalach będą kolejne miejsca dla zakażonych

fot. RDC

1040 łóżek covidowych na Mazowszu w tym 450 w szpitalach tymczasowych – wojewoda mazowiecki zlecił przygotowanie kolejnych miejsc dla pacjentów z koronawirusem. To przez rosnącą liczbę nowych zachorowań. Dziś było ich w naszym regionie 1070. Wolnych jest ponad 380 miejsc, w tym 21 respiratorów.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

Przybywa chorych, stąd potrzeba uruchomienia kolejnych łóżek – mówi wojewoda Konstanty Radziwiłł. – Przytłaczająca większość tych, którzy chorują, chorują ciężko i często też niestety umierają, to osoby niezaszczepione. W związku z tym, ci którzy jeszcze nie zdecydowali się na szczepienie powinni zweryfikować swoją postawę – apeluje.

W ostatnich dniach otwarto moduł dla pacjentów z COVID-19 w szpitalu wojskowym przy Szaserów w Warszawie. Na Ursynowie w Południowym zwiększono liczbę miejsc do 260. Nowe łóżka uruchomiono też w Instytucie Onkologii przy Wawelskiej.

Sytuacja na Mazowszu

Urząd poinformował jednocześnie, że łóżka dla pacjentów z COVID-19 uruchamiane będą w szpitalu modułowym Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. W listopadzie natomiast planowane jest uruchomienie kolejnego modułu w szpitalu tymczasowym m.in. w Radomiu. Udostępniony zostanie również szpital tymczasowy w Ostrołęce.

W komunikacie dotyczącym przygotowania mazowieckich szpitali na czwartą falę pandemii Urząd Wojewódzki zapewnił, że na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną w rejonie. – Obecnie do szpitali trafiają w zdecydowanej większości osoby niezaszczepione, część z nich walczy o życie pod respiratorem. Dlatego jeszcze raz apeluję do osób niezaszczepionych, aby przyjęły szczepionkę, ponieważ każda kolejna zaszczepiona osoba chroni nie tylko siebie, ale również swoich najbliższych – podkreślił wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Urząd przypomniał, że na Mazowszu dostępnych jest 1 187 punktów szczepień, a ich wykaz sprawdzić można nie tylko w internecie, ale także pod numerem 989. Do tej pory na Mazowszu zaszczepiło się w pełni 10 331 osób.

Rosnąca liczba zakażeń

Jak poinformowano, obecnie na podstawie decyzji wojewody na Mazowszu działają cztery szpitale tymczasowe. Szpitale zostały wyznaczone jako placówki wiodące do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem – tak, aby inne placówki mogły się skupić na leczeniu pacjentów z innymi schorzeniami. Zgodnie z przesyłanymi raportami w szpitalach tymczasowych przygotowanych jest obecnie 450 łóżek dla pacjentów z COVID-19, w tym 66 miejsc respiratorowych.

W Warszawie w Szpitalu Południowym przygotowanych jest 260 łóżek (w tym 40 respiratorowych). Zarówno władze miasta, jak i przedstawiciel zarządu spółki, zadeklarowały gotowość systematycznego uruchomienia kolejnych modułów dla pacjentów, co ma uchronić pozostałe warszawskie szpitale przed nałożeniem na nie decyzji zapewniającej obowiązek przygotowania łóżek covidowych.

Łóżka dla pacjentów z COVID-19 sukcesywnie udostępniane mają być też w szpitalu modułowym Wojskowego Instytutu Medycznego (do 60 łóżek, w tym 12 miejsc respiratorowych) – decyzję w tej sprawie wydał w środę minister zdrowia. Radomski szpital tymczasowy dysponuje 66 łóżkami, w tymi 10 miejscami respiratorowymi. Od 2 listopada planowana jest pełna gotowość w zapewnieniu 100 łóżek, w tym 20 miejsc respiratorowych. 100 łóżek, w tym 10 miejsc respiratorowych, zapewnionych jest także w szpitalu tymczasowym w Siedlcach.

Niebawem otwarcie placówki w Ostrołęce

Od 5 listopada 46 łóżek dla pacjentów z COVID-19 ma uruchomić szpital tymczasowy w Ostrołęce – aż do zapewnienia 192 łóżek, w tym 20 miejsc respiratorowych. Od 18 października 30 łóżek dla pacjentów z COVID-19 uruchomił też SPZOZ w Przasnyszu (dla pacjentów z chorobami psychiatrycznymi). Ponadto 20 października Instytut Onkologii zwrócił się z prośbą do wojewody mazowieckiego o zwiększenie liczby łóżek, w tym miejsc respiratorowych dla pacjentów z COVID-19 na oddziałach: chirurgii onkologicznej oraz intensywnej terapii przy ulicy Wawelskiej 15 w Warszawie.

Jak poinformował MUW, pacjenci z koronawirusem są też hospitalizowani w szpitalach, które mają w swoich strukturach oddziały zakaźne, np. w szpitalach wojewódzkich, m.in. w Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Łącznie w całym województwie przygotowanych jest 1 040 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, w tym 96 miejsc respiratorowych, z czego zajęte są 654 łóżka, w tym 75 łóżek respiratorowych. W Warszawie na wszystkich poziomach zabezpieczenia są 422 miejsca, z czego zajętych jest 361. Dane dotyczące dostępności łóżek pochodzą z 21 października.

W piątek 22 października Ministerstwo Zdrowia odnotowało 5706 zakażeń w kraju i 1070 zakażeń na Mazowszu.

Czytaj też:

COVID-19. Komplet pacjentów w szpitalu tymczasowym w Radomiu

Ostrołęka. Szpital tymczasowy wznawia przyjęcia. Wystarczy kadry?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone