SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Koronawirus na Mazowszu. 791 osób z potwierdzonym zakażeniem

fot. PAP/Wojtek Jargiło

Na Mazowszu jest obecnie 791 potwierdzonych przypadków koronawirusa – wynika z danych opublikowanych przez resort zdrowia w piątek po południu. Z podejrzeniem zakażania hospitalizowanych jest 760 osób. Kwarantanną objęto 17 411, a nadzorem epidemiologicznym 8 528 osób. Czternaścioro osób zmarło w wyniku zakażenia, a siedem wyzdrowiało – podał mazowiecki sanepid.

Na Mazowszu według danych na piątek u 791 osób potwierdzono zakażenie koronawirusem. W jego wyniku zmarło do tej pory czternastu pacjentów. O pierwszym przypadku w województwie poinformowano w niedzielę 22 marca. Zmarły to 43-letni mężczyzna z powiatu białobrzeskiego hospitalizowany w Radomiu. O kolejnych dwóch powiadomiono w czwartek 26 marca. Zmarli to 78-letni mężczyzna i 84-letnia kobieta. Byli hospitalizowani, a ich stan był ciężki. W sobotę zmarła kolejna osoba. To 67-letni mężczyzna z Warszawy. W poniedziałek resort powiadomił o śmierci kolejnych trzech osób. Są to: 71-letni mężczyzna, 87-letnia kobieta i 73-letnia kobieta ze szpitala w Radomiu, wszyscy z chorobami współistniejącymi. We wtorek wieczorem resort powiadomił o śmierci kolejnej osoby. To 37-latek leczony w Warszawie. Sanepid poinformował natomiast o śmierci 80-latka z Warszawy. W środę natomiast grójecki sanepid poinformował o śmierci dwóch pacjentów w szpitalu w Radomiu: kobiety (59 lat) i mężczyzny (61 lat). W czwartek mazowiecki sanepid potwierdził śmierć kolejnych trzech osób – to kobiety w wieku 77 i 83 lat hospitalizowane w Radomiu oraz 77-letni mężczyzna hospitalizowany w warszawskim szpitalu MSWiA.

Osoby zakażone znajdują się pod opieką lekarzy w szpitalach w Warszawie, Radomiu, Puławach, Kozienicach, Nowym Mieście, Nowym Dworze Mazowieckim, Grójcu, Płocku, Ciechanowie, Siedlcach. Stan kilku osób jest ciężki. Duża część chorych z uwagi na dobry stan zdrowia nie została hospitalizowana i przebywa w izolacji w domach – poinformował sanepid.

Gdzie się zgłosić?

Ministerstwo zdrowia informuje, że osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni były za granicą lub miały kontakt z osobą, która tam przebywała i mają objawy, takie jak temperatura ciała powyżej 38 stopni oraz kaszel i duszność, powinny zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego dla ich miejsca zamieszkania. Nie jest wymagane skierowanie. Na stronie ministerstwa opublikowano wykaz oddziałów zakaźnych, do których pacjenci w uzasadnionych przypadkach powinni się zgłaszać. Na Mazowszu oddziały zakaźne znajdują się m.in. w szpitalach: w Kozienicach, Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce, Ciechanowie i Płocku. W Warszawie zaś to szpital zakaźny na Woli, szpital MSWiA, a także Wojskowy Instytut Medyczny przy Szaserów.

Czym jest koronawirus?

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, z których niektóre powodują choroby układu oddechowego u ludzi, a inne krążą wśród zwierząt, w tym wielbłądów, kotów i nietoperzy. Czasami koronawirusy zwierząt mogą ewoluować i infekować ludzi, a następnie rozprzestrzeniać się między ludźmi, tak jak obserwowano to w przypadku zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS) i zespołu oddechowego na Bliskim Wschodzie (MERS)

Do zakażenia koronawirusami dochodzi drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub zwierzęciem. Wirus wylęga się od 2 do 12 dni (średnio 7 dni), u wielu pacjentów rozwija ciężkie zapalenie płuc. U zgłoszonych osób wystąpiły takie objawy jak gorączka, kaszel i duszność oraz typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami w badaniach RTG klatki piersiowej.

Odnotowane przypadki wśród personelu medycznego opiekującego się chorymi potwierdzają, że wirus przenosi się z człowieka na człowieka. W celu zmniejszenia ogólnego ryzyka ostrych infekcji dróg oddechowych podczas podróży do lub z obszarów w których wystąpiły zachorowania należy:

– unikać bliskiego kontaktu z osobami z ostrymi objawami infekcji dróg oddechowych;
– często myć i /lub dezynfekować ręce, szczególnie po bezpośrednim kontakcie z chorymi ludźmi lub ich otoczeniem;
– unikać bliskiego kontaktu z żywymi lub martwymi zwierzętami;
– podróżni z objawami ostrego zakażenia dróg oddechowych powinni zachować higienę podczas kaszlu (utrzymywać dystans, zakrywać usta i nos).

Czytaj też: Rafał Trzaskowski: zwróciłem się do wojewody ws. ewentualnego zamknięcia szkół na Mazowszu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone