SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Koronawirus na Mazowszu. 7373 zakażonych, 390 pacjentów zmarło

fot. Radomski Szpital Specjalistyczny

Potwierdzono 76 nowych przypadków koronawirusa na Mazowszu – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Tym samym liczba zakażeń w województwie wzrosła do 7373. Według danych Urzędu Wojewódzkiego na wtorek, kwarantanną w regionie objętych jest 21 030 osób, zmarło 390 pacjentów, a 4243 – wyzdrowiało.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

Na Mazowszu, według danych Ministerstwa Zdrowia, u 7373 osoby potwierdzono zakażenie koronawirusem. W jego wyniku zmarło do tej pory 390 pacjentów.

O pierwszym śmiertelnym przypadku w województwie poinformowano w niedzielę 22 marca. Zmarły to 43-letni mężczyzna z powiatu białobrzeskiego hospitalizowany w Radomiu.

Jak wynika z danych sanepidu, do tej pory w regionie odnotowano łącznie 4243 ozdrowieńców.

Gdzie się zgłosić?

Ministerstwo zdrowia informuje, że osoby, które mają objawy zakażenia koronawirusem, takie jak temperatura ciała powyżej 38 stopni oraz kaszel i duszność, powinny zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego dla ich miejsca zamieszkania. Na stronie ministerstwa opublikowano wykaz oddziałów zakaźnych, do których pacjenci w uzasadnionych przypadkach powinni się zgłaszać. Na Mazowszu oddziały zakaźne znajdują się w szpitalach m.in. w Kozienicach, Radomiu, Siedlcach, Ciechanowie i Płocku. W Warszawie zaś to m.in. szpital zakaźny na Woli, szpital MSWiA, a także Wojskowy Instytut Medyczny przy Szaserów.

Czym jest koronawirus?

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, z których niektóre powodują choroby układu oddechowego u ludzi, a inne krążą wśród zwierząt, w tym wielbłądów, kotów i nietoperzy. Czasami koronawirusy zwierząt mogą ewoluować i infekować ludzi, a następnie rozprzestrzeniać się między ludźmi, tak jak obserwowano to w przypadku zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS) i zespołu oddechowego na Bliskim Wschodzie (MERS)

Do zakażenia koronawirusami dochodzi drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub zwierzęciem. Wirus wylęga się od 2 do 12 dni (średnio 7 dni), u wielu pacjentów rozwija ciężkie zapalenie płuc. U zgłoszonych osób wystąpiły takie objawy jak gorączka, kaszel i duszność oraz typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami w badaniach RTG klatki piersiowej.

Odnotowane przypadki wśród personelu medycznego opiekującego się chorymi potwierdzają, że wirus przenosi się z człowieka na człowieka. W celu zmniejszenia ogólnego ryzyka ostrych infekcji dróg oddechowych podczas podróży do lub z obszarów w których wystąpiły zachorowania należy:

– unikać bliskiego kontaktu z osobami z ostrymi objawami infekcji dróg oddechowych;
– często myć i /lub dezynfekować ręce, szczególnie po bezpośrednim kontakcie z chorymi ludźmi lub ich otoczeniem;
– unikać bliskiego kontaktu z żywymi lub martwymi zwierzętami;
– podróżni z objawami ostrego zakażenia dróg oddechowych powinni zachować higienę podczas kaszlu (utrzymywać dystans, zakrywać usta i nos).

Czytaj też:

Koronawirus. Objawy zarażenia, zasady higieny, zalecenia [SPRAWDŹ]

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone