SŁUCHAJ ONLINE
MENU

LOT wznawia dziś rejsy krajowe. Dokąd poleci po 15 czerwca?

LOT/fot. PLL LOT

Jak poinformował wiceprezes PLL LOT Michał Fijoł, przewoźnik na początku miesiąca ma ogłosić, dokąd będzie latać po 15 czerwca. Spółka wznawia dziś połączenia krajowe, na razie do ośmiu miast. Zgodnie z decyzją rządu, od poniedziałku rozpoczęło się odmrażanie branży lotniczej po szczytowym okresie pandemii koronawirusa.

KORONAWIRUS. SPRAWDŹ NOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTW NA LOTNISKACH I W SAMOLOTACH

Polskie Linie Lotnicze LOT w poniedziałek ok. godz. 7:00 rano wznowiły swoje krajowe połączenia rejsem z Warszawy do Szczecina. Na razie pasażerowie będą mogli skorzystać z połączeń krajowych realizowanych na osiem lotnisk: do trzech razy dziennie na trasie Warszawa-Gdańsk, do dwóch razy dziennie z Warszawy do Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry oraz raz dziennie z Krakowa do Gdańska.

Zadbaliśmy o każdy element podróży. Po pierwsze bardzo starannie wybraliśmy porty docelowe. Będziemy latać od 1 czerwca przez pierwsze dwa tygodnie z Warszawy do Gdańska, Szczecina, Poznania, Wrocławia, Krakowa i Rzeszowa. Będziemy także obsługiwać połączenie pomiędzy Gdańskiem a Krakowem. Świadomie na początku nie zdecydowaliśmy się na latanie do Katowic ze względu na to, że było to miejsce o podwyższonym ryzyku epidemicznym. Mamy nadzieję, że to bardzo szybko się zmieni i będziemy mogli przywrócić także nasze rejsy do Katowic – powiedział wiceprezes ds. handlowych w LOT Michał Fijoł.

Procedury bezpieczeństwa

Wszystkie rejsy wyleciały w poniedziałek między 7:00 a 7:15. – Pierwszy jest rejs do Szczecina, następny do Krakowa, a potem kolejne do pozostałych miast – powiedział wiceprezes LOT-u. Jak przekazał, spółka wdrożyła procedury bezpieczeństwa zgodnie z wytycznymi krajowymi i europejskimi.

Zachęcamy naszych pasażerów do odprawy on-line jeszcze przed przyjazdem na lotnisko. Wszędzie będzie ich obowiązywało utrzymanie dystansu przestrzennego, a także noszenie maseczek od wejścia na terminal, a następnie przez cały czas trwania podróży na pokładzie samolotu – powiedział Fijoł.

Wyjaśnił, że na pokładzie samolotu LOT w pierwszych dniach rejsów również będzie stosowany dystans przestrzenny. – Pasażerowie będą siedzieć na pokładzie samolotu na kształt szachownicy – to znaczy, że co drugi fotel będzie zajęty. Ponadto podróżni na swoich fotelach znajdą wodę mineralną oraz słodki poczęstunek – drożdżówkę – powiedział. Dodał, że w trakcie rejsu załoga LOT-u będzie wyposażona w maseczki i rękawiczki.

Czym polecimy?

Samoloty LOT-u są wyposażone w filtry HEPA. – To filtr wysokiej jakości, które usuwają z powietrza bakterie oraz wirusy – wyjaśnił. Wiceprezes przekazał, że spółka z dnia na dzień obserwuje coraz większe zainteresowanie rejsami krajowymi, sprzedaje coraz więcej biletów na te loty. Na rejsach krajowych może latać cała flota narodowego przewoźnika w zależności od zapotrzebowania.

Będą to albo mniejsze typy embraerów, albo flota średniego zasięgu, czyli Boeingi 737, albo też – jeśli będzie duże zapotrzebowanie, to nie wykluczamy, że niektóre trasy będą obsługiwane przez dreamlinery – powiedział. Fijoł poinformował, że spółka obserwuje sytuację epidemiczną i na bieżąco dostosowuje ją do planów rozkładowych przewoźnika.

Pracujemy w taki sposób, aby dwa tygodnie wcześniej przed terminem podróży zakomunikować nowy rozkład. Należy się spodziewać, że na początku czerwca powiemy gdzie będziemy latać po połowie czerwca – zapowiedział wiceprezes. Jak dodał, „przede wszystkim stawiamy na bezpieczeństwo”. – Chcemy, aby nasi pasażerowie po raz kolejny przekonali się, że latanie jest najbezpieczniejszym środkiem transportu – podkreślił.

Rozporządzenie rządu

Siatka połączeń od 1 czerwca 2020 roku obejmuje około 30 lotów każdego dnia, w godzinach uwzględniających zarówno potrzeby klientów biznesowych, jak i ruch turystyczny.

W piątek, 22 maja, w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów z 21 maja 2020 roku w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Przedłuża ono okres obowiązywania zakazów w ruchu lotniczym na kolejne 14 dni w odniesieniu do lotów międzynarodowych – do 6 czerwca oraz na kolejne 8 dni w odniesieniu lotów krajowych – do 31 maja. Rozporządzenie weszło w życie z dniem 24 maja bieżącego roku.

Czytaj też:

W poniedziałek PLL LOT odmrozi pierwsze połączenia krajowe

Jest porozumienie ws. pensji w PLL LOT. Nowe stawki dla personelu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone