SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Premier chce czerwonej strefy w całej Polsce. Będą nowe obostrzenia

fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ / POOL

Jutro o 11:00 rząd ma przedstawić nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki zarekomendował, aby cała Polska była strefą czerwoną, a nauczanie w wyższych klasach szkół podstawowych odbywało się zdalnie lub w sposób hybrydowy.

ZOBACZ AKTUALNĄ MAPĘ ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W POLSCE

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

Szef rządu poinformował, że z uwagi na dużą liczbę powiatów czerwonych będzie rekomendował, by cała Polska od soboty była strefą czerwoną.

Ograniczenia czerwonej strefy

Zgodnie z obowiązującymi restrykcjami w strefie czerwonej liczba osób w placówkach handlowych uzależniona jest od wielkości sklepu: dla sklepów o powierzchni do 100 m kw. – 5 osób na kasę, a dla sklepów powyżej 100 m kw. powierzchni – 1 osoba na 15 m kw. Ponadto, w strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizacji imprez okolicznościowych m.in. wesel i konsolacji.

W liceach i technikach w strefie czerwonej nauka odbywa się w pełni zdalnie.

Zmiany w podstawówkach

Od poniedziałku szkoły średnie w żółtej strefie przeszły na nauczanie hybrydowe: częściowo w budynku, częściowo w domu. W liceach i technikach w strefie czerwonej nauka odbywa się w pełni zdalnie. Zgodnie z zapowiedziami premiera dziś także mają być ogłoszone zmiany w funkcjonowaniu szkół podstawowych.

– Z wysoką dozą prawdopodobieństwa podejmiemy decyzję o tym, że także wyższe klasy szkół podstawowych będą podlegały nauczaniu zdalnemu lub nauczaniu hybrydowemu – oświadczył w środę w Sejmie szef rządu.

Premier doprecyzował, że na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego będzie rekomendował, by od przyszłego tygodnia nauczanie w wyższych klasach szkół podstawowych odbywało się zdalnie lub w sposób hybrydowy.

Także minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział w środę dalsze decyzje w sprawie szkół.

Nic nam nie zastąpi nauczania stacjonarnego, ale czas, w którym się znajdujemy, rodzi obawy i my je rozumiemy. Dlatego będziemy już zapewne w czwartek komunikować kolejne rozwiązania, które z jednej strony będą dostrzegały tę niezastąpioną formę nauki stacjonarnej, a z drugiej strony wychodziły naprzeciw obawom o zdrowie i bezpieczeństwo uczniów i ich środowisk – powiedział Czarnek.

Czytaj też: 

Warszawa chce zmiany trybu nauczania w szkołach podstawowych

Warszawa. Drugi tymczasowy szpital w Warszawie będzie w hali Expo XXI

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone