SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Koronawirus. Działają izolatoria dla pacjentów i hotele dla medyków

Izolatorium dla pacjentów/fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

W Płocku, Siedlcach i w Warszawie uruchomiono izolatoria dla zakażonych koronawirusem, których stan zdrowia nie wymaga hospitalizacji – informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie. Ponadto hotele udostępniają pokoje dla personelu medycznego.

Izolatoria są w pobliżu szpitali z oddziałami zakaźnymi. Trafiają do nich pacjenci kierowani przez lekarzy z jednoimiennych szpitali zakaźnych i ze szpitali, w których strukturze działa oddział zakaźny. Mają tam zapewnioną opiekę medyczną i posiłki.

Izolatoria w Płocku, Siedlcach i Warszawie

Mazowiecki Urząd Wojewódzki podaje, że dotychczas izolatoria uruchomiono dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku w Domu Studenta w Płocku przy Misjonarskiej i dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach w Domu Studenta w Siedlcach przy Żytniej.

Z kolei izolatorium dla osób kierowanych przez Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie zorganizowano w hotelu Warsaw River View Wybrzeże Kościuszkowskie. Centralny Szpital Kliniczny MSWiA organizuje izolatorium w budynku na terenie szpitala.

Do izolatoriów są kierowane osoby chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, niewymagające leczenia w szpitalu, osoby, u których podejrzewa się zachorowanie, osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością) nie powinny w nim przebywać, a także osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz z innych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania.

Kiedy można opuścić izolatorium?

Pacjent opuszcza izolatorium wyłącznie na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych. Pomieszczenia, które zajmował, po wypisaniu każdorazowo będą szczegółowo dezynfekowane i przygotowane na przyjęcie nowych osób.

Koszty pobytu pacjenta w izolatorium pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ przekaże pieniądze podmiotom leczniczym, które, gdy izolatorium jest w obiekcie podmiotu zewnętrznego, np. hotelu, rozliczą się z tym podmiotem.

Urząd podaje, że powstają też hotele dla medyków. Hotel Courtyard by Marriott udostępnił pokoje dla personelu Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, a Warsaw River View Wybrzeże Kościuszkowskie dla personelu Wojskowego Instytutu Medycznego. Hotele udostępniły kadrze medycznej miejsca w pokojach z łazienkami. Koszty w całości poniesie spółka Polski Holding Hotelowy.

Urząd wojewódzki zapowiada, że w najbliższych dniach na Mazowszu będą uruchamiane kolejne izolatoria i hotele dla medyków.

Czytaj też:

Koronawirus. Siedlce z „izolatorium” dla oczekujących na wyniki badań

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone