SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Koronawirus. Szpitale wstrzymują przyjęcia pacjentów z COVID-19

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce im. dr Józefa Psarskiego/fot. RDC

Kolejne szpitale na Mazowszu wstrzymały przyjęcia pacjentów zakażonych koronawirusem. Według dyrekcji placówek, wszystkie łóżka covidowe są zajęte m.in. w szpitalu wojewódzkim w Płocku, Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce czy w Szpitalu Miejskim w Siedlcach.

ZOBACZ AKTUALNĄ MAPĘ ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W POLSCE

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

W Płocku o tym, gdzie zostaną przewiezieni kolejni zakażeni wymagający hospitalizacji, decyduje Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego. To on wraz ze swoim zespołem monitoruje 24 godziny na dobę sytuację w ratownictwie medycznym. W szpitalu wojewódzkim zajętych jest 59 łóżek. Władze placówki czekają na dalsze decyzje.

Szpital, jak przekonuje dyrekcja, robi co może także we własnym zakresie. – Wygospodarowaliśmy na pozostałych oddziałach izolatki – mówi dyrektor Stanisław Kwiatkowski. – Mamy powydzielane po jednej, po dwie, po trzy, nawet i po cztery na większych oddziałach izolatki na szybką izolację pacjenta, który może się objawić jako covidowy – tłumaczy.

W tej chwili na wyniki testów w kierunku koronawirusa w szpitalu czeka 34 pacjentów.

W powiecie płockim w ostatniej dobie potwierdzono 35 przypadków zakażenia koronawirusem. Od początku epidemii natomiast zachorowało 571 osób, z czego 264 osoby wyzdrowiały, a 17 zmarło. 863 osoby są objęte kwarantanną, a 48 nadzorem epidemiologicznym. 245 osób pozostaje w izolacji domowej.

Wszystkie łóżka dla pacjentów covidowych zajęte są także w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce. Razem z pacjentami wymagającymi intensywnej terapii, to w sumie 49 miejsc. – Na potrzeby COVID-19 dedykowano u nas dwa oddziały zakaźny i płucny – mówi dyrektor szpitala Paweł Natkowski. Dodaje jednak, że do tej pory żaden pacjent nie został odesłany do innej lecznicy.

Ostrołęcki szpital wstrzymał do odwołania planowe zabiegi operacyjne – nie ma ich kto przeprowadzić. COVID-19 potwierdzono u czworga pracowników bloku, dodatkowo część instrumentariuszek jest w kwarantannie.

Od poniedziałku przyjmowanie osób z COVID-19 zawiesza także Szpital Miejski w Siedlcach. Powodem decyzji jest duża liczba zakażeń wśród personelu medycznego. Część osób przebywa w izolacji i na kwarantannie. Postanowienie będzie obowiązywać do odwołania. W ostatnim czasie szpital zmagał się również z problemem umieszczenia wszystkich zakażonych. Obecnie przy Starowiejskiej jest 131 pacjentów z koronawirusem.

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym decyzją wojewody ma być 200 łóżek covidowych, lecznica sukcesywnie przygotowuje kolejne miejsca. Jak powiedziała nam rzeczniczka placówki Elżbieta Cieślak, jest już gotowych 50 łózek, a zajętych jest połowa z nich. Na terenie Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego zakażeni nie przebywają. I to jest problem – uważa wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik.

66 łóżek covidowych ma być także w szpitalu w Ciechanowie – tam wciąż trwa adaptacja pomieszczeń.

Rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz podkreśliła, że w szpitalach na Mazowszu nadal są wolne miejsca dla pacjentów z COVID-19. – Cały czas jest rezerwa wolnych łóżek – wskazała. W niedzielę były to 593 łóżka covidowe.

Zajęte łóżka w Warszawie

Liczba wolnych łóżek covidowych sukcesywnie obniża się również w Warszawie. Z ostatniego raportu wojewody wynika, że w stolicy zajętych jest 501 z 695 miejsc.

W Warszawie pacjenci z COVID-19 są leczeni głównie w czterech szpitalach: dziecięcym przy Żwirki i Wigury, MSWiA przy Wołoskiej, Wojskowym przy Szaserów i Zakaźnym na Woli, ale także pojedynczych miejscach w innych placówkach. W użyciu jest 49 z 67 dostępnych w Warszawie respiratorów. Wczoraj wojewoda zdecydował o zwiększeniu do 100 liczby łóżek respiratorowych w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA oraz wydał decyzje o utworzeniu 100 kolejnych łóżek dla pacjentów covidowych w szpitalu przy Lidleya.

W Warszawie minionej doby potwierdzono 366 nowych przypadków koronawirusa. Tym samym liczba dotychczas zakażonych wzrosła do 10 628, zmarło 164 pacjentów. W całym województwie mazowieckim od początku epidemii odnotowano 25 318 zakażeń, w tym 849 minionej doby. Zmarło 546 chorych na COVID-19.

Czytaj też:

Resort zdrowia: w przyszły tydzień możemy wejść z liczbą 15-20 tysięcy zachorowań dziennie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone