SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Koronawirus. Badanie personelu i pacjentów mławskiego szpitala

fot. szpitalmlawa.pl

W szpitalu SPZOZ w Mławie pobrano w poniedziałek wymazy do badań w kierunku koronawirusa u 32 osób z personelu i 22 pacjentów oddziału internistycznego. Ma to związek z przypadkiem koronawirusa u pacjentki, która była tam wcześniej leczona. Szpital nie przyjmuje pacjentów na oddział internistyczny.

Szpital SPZOZ w Mławie pracuje normalnie z wyjątkiem oddziału internistycznego, gdzie jeszcze w ubiegłym tygodniu wstrzymano do odwołania przyjęcia. Pacjentka, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem, trafiła do mławskiej placówki z zapaleniem płuc tydzień temu – aktualnie przebywa w specjalistycznym szpitalu w Warszawie.

Pobraliśmy dzisiaj wymazy od 22 pacjentów i 32 osób personelu oddziału internistycznego. Wyniki powinny być znane we wtorek. Aktualnie szpital pracuje normalnie. Nie przyjmujemy jedynie do odwołania pacjentów do oddziału internistycznego – powiedział w poniedziałek dyrektor mławskiej placówki Waldemar Rybak. Jak podkreślił, żadna z osób, od której pobrano wymazy nie ma dotychczas żadnych objawów wskazujących na zakażenie koronawirusem. Dodał jednocześnie, iż pacjenci, którzy przebywają obecnie w oddziale internistycznym mają zapewnioną bieżącą opiekę.

Trwa pobieranie wymazów

Trwa pobieranie wymazów od wszystkich pracowników i pacjentów, którzy mieli kontakt z zakażoną pacjentką – mówi dyrektor placówki Waldemar Rybak. – Pobieramy wymazy pacjentom i naszemu personelowi, który przebywał u nas w tym czasie, gdy była zakażona pacjentka. Robimy to dzisiaj, ponieważ to optymalny, siódmy dzień do pobrania wymazów – dodaje.

Wymazy zostaną pobrane od 22 pacjentów i 32 osób z personelu medycznego. Wyniki pobrań będą znane jutro. – Ujemne wyniki oznaczają dla nas powrót do normalnego trybu pracy. Dodatni wynik oznacza, ze będziemy typować kolejne osoby do zbadania aby wyeliminować ognisko – tłumaczy dyrektor.

Gdy tydzień temu pacjentka z zapaleniem płuc trafiła do szpitala SPZOZ w Mławie, pobrano od niej wymaz do badań w kierunku koronawirusa. Ponieważ wynik testu był ujemny, pacjentka ta została skierowana do leczenia w oddziale internistycznym. Już w trakcie hospitalizacji zdecydowano o ponownym wykonaniu testu na koronawirusa – wtedy wynik badania okazał się dodatni. Pacjentka została przetransportowana do szpitala zakaźnego w Warszawie. Tam ponownie pobrano wymazy, a wynik testu jeszcze raz wykazał zakażenie koronawirusem.

Szpital w kwarantannie

W związku z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem u pacjentki, u dwóch osób, które podobnie, jak ona były wcześniej hospitalizowane w szpitalu SPZOZ w Mławie, wdrożono kwarantannę. Jeden z pacjentów przebywa aktualnie w innej placówce, a drugi, który zakończył leczenie, jest w domu. Personel oddziału internistycznego mławskiej placówki objęto nadzorem epidemiologicznym.

W marcu w szpitalu SPZOZ w Mławie z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem u pacjentów dwukrotnie czasowo wstrzymywano pracę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Przebywających wówczas w oddziale ratunkowym pracowników i pacjentów poddano kwarantannie. W obu przypadkach badania nie potwierdziły ostatecznie zakażenia koronawirusem. Do czasu tego rozstrzygnięcia, opiekę zgłaszającym się tam w nagłych przypadkach zapewniała poradnia nocnej pomocy lekarskiej.

Czytaj też:

Koronawirus w szpitalu w Mławie. Wstrzymane przyjęcia na internę

Likwidacja dwóch dyspozytorni medycznych. Wojewoda uspokaja 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone