SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

COVID-19. Prof. Gut: chorzy mogą opóźniać pójście do lekarza

Koronawirus/fot. PAP/Leszek Szymański

To bardzo nietypowy tydzień, bardzo zamknięty, rodzinny i nawet osoby chore mogą opóźniać pójście do lekarza – powiedział w poniedziałek wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Wskazał, że o tym, czy liczba zakażeń spadnie, będzie się można przekonać dopiero w ciągu najbliższych dni. Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o niespełna 10 tys. przypadków koronawirusa – to znacznie mniej, niż w ciągu ostatnich dni.

ZOBACZ AKTUALNĄ MAPĘ ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W POLSCE

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

W Polsce zdiagnozowano ostatniej doby 9 902 nowe przypadki zakażenia koronawirusem – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Zmarły 64 osoby chore na COVID-19.

Tydzień temu, w poniedziałek 29 marca, badania potwierdziły 16 965 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło wtedy 48 chorych. Dwa tygodnie temu, 22 marca, było to odpowiednio: 14 578 przypadków zakażenia i 65 zgonów.

Efekt świąt

Bardzo bym się cieszył, gdyby rzeczywistość (w związku z liczbą zakażeń – red.) była taka, jak wychodzi w tej chwili, ponieważ wskazywałoby to, że zaczyna się nam poważny spadek – powiedział w poniedziałek wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Dodał jednak, że ma obawy, iż może to być spadek „świąteczny”, wynikający z „niechęci do psucia sobie świąt myśleniem o chorobie”.

Dopytywany o to, czy można już spodziewać się mniejszej liczby zakażeń w kolejnych dniach wskazał, że zalecałby ostrożność. – To bardzo nietypowy tydzień, bardzo zamknięty, rodzinny i nawet osoby chore mogą opóźniać pójście do lekarzawskazał wirusolog. – Przekonamy się w ciągu najbliższych dwóch dni – dodał prof. Gut.

Komentując liczbę zgonów, przypomniał, że jest ona „opóźniona o ok. 2-3 tygodnie w stosunku do liczby zachorowań”. – Przy tamtych liczbach zachorowań mamy mniejsze obciążenie, czy też łagodniejszy przebieg choroby. Cały czas wśród osób, które swoje kontakty z COVID-19 zakończyły, przeżywa 97 proc., a ok. 3 proc. umiera i jest to wartość stała od dłuższego czasu – zaznaczył wirusolog.

Czytaj też:

Kontrowersyjne nagranie z płockiego szpitala. Ginekolog stracił pracę

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone