SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Plaga kontuzji przez pandemię. „Rezygnacja z pięciu zmian to błąd”

Kontuzje w ekstraklasie przez epidemię/fot. PAP/Andzrej Grygiel

Przerwa w treningach i rozgrywkach, w związku z epidemią koronawirusa, powodem plagi kontuzji w klubach PKO Ekstraklasy – uważa dr Stanisław Machowski. Były lekarz Legii Warszawa i reprezentacji Polski wskazywał w „Magazynie Sportowym RDC” na widoczne w ostatnich kolejkach zmęczenie i spóźnione reakcje piłkarzy, krytykując odejście od pomysłu wprowadzenia pięciu zmian w meczu.

29 maja drużyny Ekstraklasy wznowiły rozgrywki po przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa. Zmagania były zawieszone od połowy marca. W tym czasie większość klubów organizowała zdalne treningi indywidualne, a do zajęć w grupach na boisku piłkarze wrócili w maju.

Tryb eksperymentalny

Jak przekonywał w „Magazynie Sportowym RDC” dr Stanisław Machowski, liczne kontuzje, które odnieśli w ostatnich ligowych spotkaniach zawodnicy kilku zespołów, mają związek z odejściem od regularnych zajęć. – Odpowiednio długi okres adaptacji do wysiłku, pełne ukształtowanie automatyzmu w motoryce, pełna sprawność procesów metabolicznych i energetycznych, pełna regeneracja – to czynniki, które muszą być zachowane. Przygotowania do powrotu ligi odbyły się w trybie mocno eksperymentalnym. Stąd wyższa liczba urazów – tłumaczył były lekarz Legii Warszawa i reprezentacji Polski.

Plaga kontuzji dotknęła m.in. Legię, w której z powodu urazów pauzują Marko Vesović, Jose Kante czy Vamara Sanogo – ci piłkarze nie zagrają do końca sezonu. Tuż przed środowym meczem z Jagiellonią w Białymstoku ucierpiał także Tomas Pekhart. W jego przypadku kontuzja nie okazała się groźna. Więzadła krzyżowe w kolanie trzeci raz w karierze zerwał pomocnik Wisły Płock Rafał Wolski, początkiem czerwca pechowego złamania kości promieniowej podczas treningu doznał doświadczony snajper Wisły Kraków – Paweł Brożek.

Niechciana pomocna dłoń

Dr Machowski na pytanie współprowadzącego audycję Tomasza Sokołowskiego, czy zwiększenie limitu zmian z trzech do pięciu podczas meczów Ekstraklasy złagodziłoby skutki utraty rytmu meczowego, odpowiedział, że porzucenie tego pomysłu było błędem. – Połowa piłkarzy w wydawałoby się zdrowych zespołach oddycha rękawami w okolicy 60. minuty meczu (…) UEFA nie bez powodu zaproponowała dodatkowe zmiany – zaznaczył lekarz.

Jak mawiał Stanisław Czerczesow: nie ma czegoś takiego jak problemy, są tylko rozwiązania. I będziemy ich szukać. Wiadomo jednak, że każdy trener jest bardziej zadowolony, gdy ma zdrowych zawodników i większe pole manewru – mówił trener Legii Aleksandar Vuković przed sobotnim meczem z Piastem Gliwice, który wicemistrzowie Polski zremisowali 1:1.

Legia jest liderem tabeli, mając 11 punktów przewagi nad drugim Piastem.

Czytaj też:

I. Vrdoljak o kontuzji M. Vesovicia: powrót dopiero na wiosnę

Posłuchaj:

Magazyn sportowy: Legia mistrzem Polski już w niedzielę?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone