SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Kontrola RDOŚ w elektrowni w Kozienicach. „Miliony martwych ryb”

Elektrownia w Kozienicach/fot. Enea

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie bierze na celownik Elektrownię w Kozienicach. Wszczęto postępowanie w sprawie bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku i szkody w środowisku. Chodzi głównie o ryby, młody narybek i larwy ryb które miały zginąć w systemach chłodzących Elektrowni.

Powołujemy się na badania przeprowadzone w latach 2018-2019 – mówi Robert Wawręty z Towarzystwa na Rzecz Ziemi. – W trakcie tych badań oszacowano, że w ciągu ostatnich dwóch lat Elektrownia Kozienice unicestwiała w swoich systemach chłodzenia około 300 mln przedstawicieli ichtiofauny – tłumaczy.

Ekolodzy wskazują na ryby chronione, które miałyby ginąć. To m.in. różanka, kiełb białopłetwy, koza złotawa, boleń czy brzana.

Zgłoszenia w tej sprawie wpłynęły do RDOŚ-u od czterech organizacji .

Ekolodzy mówią o szkodzie w środowisku od 2007 roku do chwili obecnej – mówi rzeczniczka RDOŚ, Agata Antonowicz. – Wystąpiliśmy już do Głównego Inspektora Ochrony Srodowiska z prośbą o przekazanie wszystkich danych dotyczących monitoringu Wisły między Wieprzem, a Pilicą, w szczególności w zakresie gatunków chronionych, jednocześnie wystąpiliśmy do Enei z prośbą o zajęcie stanowiska i złożenie wyjaśnień – dodaje.

Celem postępowania jest podjęcie działań zapobiegawczych bądź naprawczych. Nie wiadomo kiedy zapadnie w tej sprawie decyzja RDOŚ . Dyrekcja nie jest zobligowana żadnym terminem.

Ekolodzy postulują natomiast o ograniczenie mocy elektrowni w godzinach nocnych w okresie od kwietnia do lipca. W tym czasie następuje najwyższa śmiertelność narybku.

Czytaj też: Kozienice. Jerzyki będą walczyły z komarami. Ratusz wydaje budki 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone