SŁUCHAJ ONLINE
MENU
na antenie
do 11:00

Kontrola konserwatorska ws. usuniętych murali przy ul. Targowej

fot. Wikimedia Commons

– Podejmę konsekwencje wobec osób, które zezwoliły na usunięcie murali ze ścian kamienicy przy ul. Targowej – zapowiedział w piątek mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków Jakub Lewicki. Dodał, że prowadzona kontrola wskaże wszystkie działania, jakie podjęto dotychczas w tej sprawie.

Przetrwały 50 lat

Chodzi o murale, które od początku lat 70. XX wieku widniały na szczytowych ścianach kamienicy przy ul. Targowej 15. Jednym z nich była reklama błon fotograficznych Warszawskiego Zakładu Fotochemicznego „Foton”, a drugim – reklama producenta biżuterii „Jubiler”. Od marca br. Stowarzyszenie Porozumienie dla Pragi zabiegało o wpis murali do rejestru zabytków. Wojewódzki konserwator zabytków zadeklarował wówczas poparcie w tej sprawie. Stosowny wniosek złożono w maju. W środę Stowarzyszenie poinformowało na swoim profilu na Facebooku, że murale usunięto – zostały zamalowane szarą farbą.

„Pożegnaliśmy murale, które prawie 50 lat przetrwały w krajobrazie Pragi… Była szansa na ich ocalenie (…). Jak widać, właściciel był szybszy… Warto pamiętać, że część udziałów w budynku posiada m.st. Warszawa. Ciekawe, czy o planach zamalowania wiedzieli przedstawiciele Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Praga-Północ?” – czytamy we wpisie.

Własność wspólnoty mieszkaniowej

Anna Rychcik-Budyta, p.o. rzecznika dzielnicy Praga-Północ, podkreśliła, że budynek stanowi własność wspólnoty mieszkaniowej, a miasto jest tylko jednym z jej członków. Jak mówiła, z jej wiedzy wynika, że decyzja o możliwości umieszczenia w miejscu dotychczasowych – nowych murali była decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dodała, że urząd był za tym, żeby te dotychczasowe murale zostały zachowane, żeby ich nie likwidować.

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków Jakub Lewicki zapowiedział, że podejmie „konsekwencje wobec osób, które wydały decyzję zezwalającą na usunięcie murali”. „W piątek zostanie przeprowadzona kontrola sprawdzająca wszystkie dotychczasowe działania w tej sprawie. Będę też wszystkimi dostępnymi mi narzędziami prawnymi dążył do przywrócenia usuniętych murali. Murale te były ważną częścią tożsamości miasta” – napisał Lewicki w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej.

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków zaapelował także o „wstrzymanie się z dalszymi komentarzami w tej sprawie do czasu opublikowania wyników kontroli, co stanie się niezwłocznie”.

Kamienica przy ul. Targowej 15, zaprojektowana przez architekta Juliusza Nagórskiego, została wybudowana w 1928 r. W latach 60. budynek przeszedł remont, który miał na celu zatarcie śladów wojennych zniszczeń. W 1972 r. na jednej ze ścian namalowano reklamę błon fotograficznych Warszawskiego Zakładu Fotochemicznego „Foton”, a w kolejnym roku – reklamę producenta biżuterii „Jubiler”.

Czytaj też:

Te murale przetrwały 50 lat. Teraz zniknęły z praskich kamienic

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone