SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Nieprawidłowości w stołecznym pogotowiu. Kara dla „Meditransu”

Koronawirus/fot. PAP/Tomasz Wojtasik

Liczne nieprawidłowości w organizacji działań stołecznych ratowników wykazała kontrola przeprowadzona przez Państwową Inspekcję Pracy. Inspektorzy nałożyli na „Meditrans” karę finansową, której wysokość nie została ujawniona. – Wdrożyliśmy rekomendacje PIP, co nie oznacza, że się z nimi zgadzamy – mówi w rozmowie z Radiem dla Ciebie rzecznik stacji pogotowia Piotr Owczarski.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

ZOBACZ MAPĘ PUNKTÓW SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19 NA MAZOWSZU

Nieprzestrzeganie prawa pracowników do odpoczynku, z góry planowane nadgodziny, nieprawidłowości przy wypłacaniu wynagrodzenia – to jedynie część uchybień, które wykazała kontrola PIP w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans”. Państwowa Inspekcja Pracy nałożyła na pogotowie karę finansową, ale jej wysokość nie została ujawniona. Sąd może wydać decyzję o konieczności zapłaty nawet 45 tysięcy złotych.

Będzie decyzja o wszczęciu śledztwa?

„Meditrans” zapewnił, że część problemów została już rozwiązana i złożył odwołanie od wyników kontroli.

To były one rekomendacje inspektorów. Od razu zostały one wdrożone w życie, oczywiście z korzyścią dla pracowników. Nie oznacza to jednak, że zgadzamy się z tezami inspektorów. Niezależni biegli stwierdzili bowiem, że w większości przypadków doszło do nadinterpretacji w przepisach prawa, a dodatkowo niektóre rekomendacje nie znajdują odzwierciedlenia w przepisach. Ostatecznie jesteśmy gotowi wystąpić do sądu, który rozstrzygnie wszelkie wątpliwości – mówi w rozmowie z Radiem dla Ciebie rzecznik „Meditransu” Piotr Owczarski.

Sprawą zajęła się prokuratura. Prowadzone są czynności sprawdzające, co oznacza, że nie zapadła jeszcze decyzja o ewentualnym wszczęciu śledztwa.

Obsługująca stołeczny rejon Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego SP ZOZ w Warszawie dysponuje 80 zespołami ratownictwa medycznego, w tym m.in. 12 specjalistycznymi i 62 podstawowymi. W połowie marca, w okresie nasilenia trzeciej fali epidemii COVID-19 dyrektor „Meditransu” Karol Bielski informował o nawet ponad 200 interwencjach ratowników dziennie.

Czytaj też:

COVID-19. Rekordowa liczba wyjazdów karetek w Warszawie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone