SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Konkurs Chopinowski. Wiemy, kto zakwalifikował się do III etapu

fot. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina/Facebook

Do przedostatniego etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego zakwalifikowało się 23 uczestników reprezentujących 11 krajów, m.in. 6 z Polski, 5 z Japonii, 3 z Włoch, 2 z Kanady, Rosji, Korei Południowej.

Polacy, którzy zostali dopuszczeni do trzeciego etapu tegorocznego Konkursu Chopinowskiego, to: Piotr Alexewicz, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Szymon Nehring, Kamil Pacholec oraz Andrzej Wierciński.

Dla nas organizatorów bardzo dobrą wiadomością jest fakt, że wśród tych 23 pianistów, sześć osób to Polacy. Sam muszę potwierdzić nie tylko organizator, ale również słuchacz konkursu, że poziom artystyczny tegorocznego konkursu jest niezwykle wysoki, przez co jury miało bardzo trudne zadanie z wydaniem werdyktu – powiedział dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener. Jak tłumaczył, „nie tylko ci artyści, którzy zakwalifikowali się do trzeciego etapu, są znakomitymi artystami, ale także olbrzymia większość tych, którzy już w konkursie nie zagrają”.

Szklener powiedział, że „w programie trzeciego etapu konkursu są prawdopodobnie najtrudniejsze gatunki, jeśli chodzi o twórczość Fryderyka Chopina, bo to przede wszystkim Mazurki i największe formy, czyli sonaty. Każdy z pianistów zagra mniej więcej godzinny recital”.

Trzeci etap potrwa od 14 do 16 października. Pianiści zagrają około 50-minutowy recital, podczas którego wykonają m.in. jedną z dwóch sonat (op. 35 lub op. 58, o ile nie wykonali ich we wcześniejszej rundzie Konkursu) lub pełny cykl Preludiów op. 28 oraz wybrany cykl mazurków.

Z Konkursu – z powodów zdrowotnych – wycofał się pochodzący z Radomia pianista Marcin Wieczorek.

Nazwiska finalistów poznamy 16 października, a zwycięzcę Konkursu – 20 października. Otrzyma on złoty medal i nagrodę wysokości 40 tysięcy euro.

Koncerty artystów w RDC

Radio dla Ciebie jako jedyne stworzyło platformę, na której można było słuchać i oglądać występy tegorocznych uczestników konkursu. Pianiści koncertowali u nas w ramach cyklu „Kwarantanna w Hi-Fi”.

Oprócz tej grupy pianistów, którzy zakwalifikowali się bez wstępnych eliminacji, czyli Piotr Alexewicz, Adam Kałduński, Kamil Pacholec, Szymon Nehring i Piotr Pawlak, wystąpili u nas także inni uczestnicy, którzy po eliminacjach znaleźli się w naszej polskiej czołówce. To Tomasz Marut, Việt Trung Nguyễn, Anna Gorenko, Julia Łozowska, Zuzanna Pietrzak, Aleksandra Świgut, Marcin Wieczorek, Andrzej Wierciński, Maciej Wota i kilka dni temu, w ostatnim wydaniu „Kwarantanny w Hi-Fi”, młodziutka pianistka Aleksandra Dąbek – mówił prezes Radia dla Ciebie Tadeusz Deszkiewicz.

Posłuchaj występów w ramach „Kwarantanny w Hi-Fi”:

Julia Łozowska

Marcin Wieczorek

Piotr Alexewicz

Viet Trung Nguyen

Aleksandra Dąbek

Piotr Pawlak

Kamil Pacholec

Zuzanna Pietrzak

Tomasz Marut

Czytaj też:

Konkurs Chopinowski. Ostatni dzień II etapu. Wieczorem wyniki

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone