SŁUCHAJ ONLINE
MENU

III etap Konkursu Chopinowskiego. „Mazurki mają swoją specyfikę”

Karol Radziwonowicz/fot. RDC

Przed uczestnikami 50 wymagających minut – Karol Radziwonowicz komentuje dla nas trzeci etap 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Jury zakwalifikował do niego 23 uczestników, w tym sześciu Polaków. Nazwiska przedstawiono we wtorek wieczorem.

Jak wyjaśnia wybitny pianista, autor audycji w RDC „O muzyce dla Ciebie”, uczestnicy mają do wyboru jedną z dwóch sonat b-moll lub h-moll, bądź pełen cykl preludiów, a także wybrany opus mazurków. Ten ostatni element może przysporzyć kłopotów.

Mazurki, wiadomo, jest to typowo chocholski taniec, który ma swoją specyfikę. W momencie, kiedy obcokrajowiec nie widział np. jak się tańczy mazura albo kujawiaka, no to ma większe problemy ze zrozumieniem tego utworu. Ale z kolei w dzisiejszych czasach, w dobie internetu, w dobie przekazów medialnych raczej nie ma możliwości, żeby ktoś przyjechał i nie wiedział o co chodzi w mazurku – tłumaczy Karol Radziwonowicz.

„Trudne wyzwanie”

Trzeci etap daje pianiście szansę prawdziwego wykazania się – uważa ekspert. – Musi być albo sonata albo wszystkie preludia. Pianista musi być tak skupiony, że w zasadzie te około 40 minut, bo tyle mniej więcej trwają preludia, musi bardzo szybko zmieniać charakter, nastrój, artykulację. Jest to trudne wyzwanie. Tak samo trudne jak ogarnięcie całej sonaty, czteroczęściowego utworu, dużej formy – wyjaśnia.

Do przedostatniego etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego zakwalifikowało się 23 uczestników reprezentujących 11 krajów, m.in. 6 z Polski, 5 z Japonii, 3 z Włoch, 2 z Kanady, Rosji, Korei Południowej.

Polacy, którzy zostali dopuszczeni do trzeciego etapu tegorocznego Konkursu Chopinowskiego, to: Piotr Alexewicz, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Szymon Nehring, Kamil Pacholec oraz Andrzej Wierciński.

Nazwiska finalistów poznamy 16 października, a zwycięzcę Konkursu – 20 października. Otrzyma on złoty medal i nagrodę wysokości 40 tysięcy euro.

Koncerty artystów w RDC

Radio dla Ciebie jako jedyne stworzyło platformę, na której można było słuchać i oglądać występy tegorocznych uczestników konkursu. Pianiści koncertowali u nas w ramach cyklu „Kwarantanna w Hi-Fi”.

Oprócz tej grupy pianistów, którzy zakwalifikowali się bez wstępnych eliminacji, czyli Piotr Alexewicz, Adam Kałduński, Kamil Pacholec, Szymon Nehring i Piotr Pawlak, wystąpili u nas także inni uczestnicy, którzy po eliminacjach znaleźli się w naszej polskiej czołówce. To Tomasz Marut, Việt Trung Nguyễn, Anna Gorenko, Julia Łozowska, Zuzanna Pietrzak, Aleksandra Świgut, Marcin Wieczorek, Andrzej Wierciński, Maciej Wota i kilka dni temu, w ostatnim wydaniu „Kwarantanny w Hi-Fi”, młodziutka pianistka Aleksandra Dąbek – mówił prezes Radia dla Ciebie Tadeusz Deszkiewicz.

Posłuchaj występów w ramach „Kwarantanny w Hi-Fi”:

Julia Łozowska

Piotr Alexewicz

Viet Trung Nguyen

Aleksandra Dąbek

Piotr Pawlak

Kamil Pacholec

Zuzanna Pietrzak

Tomasz Marut

Czytaj też:

Konkurs Chopinowski. Wiemy, kto zakwalifikował się do III etapu

Konkurs Chopinowski. Radomianin Marcin Wieczorek się wycofał

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone