SŁUCHAJ ONLINE
MENU

M. Wieczorek: warunki Konkursu Chopinowskiego nie są łatwe

Występ Marcina Wieczorka w studiu Radia dla Ciebie/fot. RDC

Radomianin Marcin Wieczorek zakwalifikował się do II etapu 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. To pierwszy pianista z Radomia w tym prestiżowym konkursie.

Marcin Wieczorek w rozmowie z Radiem dla Ciebie przyznaje, że nerwy były ogromne. – Można było dużo rzeczy w mojej grze poprawić, doszlifować, mógłbym się jeszcze szybciej zaadaptować do niełatwych konkursowych warunków – podkreślił Wieczorek.

25-letni pianista z Radomia w marcu tego roku był jedną z gwiazd cyklu koncertów „Kwarantanna w Hi-Fi” w Radiu dla Ciebie.

Do II etapu zakwalifikowało się łącznie 45 uczestników, w tym m.in. dziewięcioro pianistów z Polski: Piotr Alexewicz, Adam Kałduński, Jakub Kuszlik, Mateusz Krzyżowski, Szymon Nehring, Kamil Pacholec, Andrzej Wierciński oraz Viet Trung Nguyen reprezentujący Wietnam i Polskę  .

Najczęściej wykonywane utwory podczas I etapu konkursu to Ballada f-moll op. 52 i Etiuda gis-moll op. 25 nr 6. Według danych przekazanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina utwory te wykonało 18 pianistów. 17 osób wybrało Etiudę C-dur op. 10 nr 1 i Nokturn H-dur op. 62 nr 1. Najmniejszym powodzeniem cieszyły się Scherzo h-moll op. 20 i Etiuda es-moll op. 10 nr 6, wykonywane były tylko dwa razy.

Przesłuchania II etapu będą trwały od 9 do 12 października. Cały konkurs potrwa do 23 października.

W tym roku prezentacja wyników I etapu odbyła się bez udziału uczestników i publiczności. Jury reprezentowała przewodnicząca Katarzyna Popowa-Zydroń. Obecni byli również dyrektor konkursu i Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener oraz rzecznik konkursu i NIFC Aleksander Laskowski.

W I etapie rywalizowało 87 pianistów, w tym 16 osób reprezentujących Polskę. Wśród pianistów zakwalifikowanych do konkursu głównego przez Jury Eliminacji znalazło się: 22 Chińczyków, 14 Japończyków, 16 Polaków, 7 obywateli Korei Południowej, 6 Włochów, a także reprezentanci Armenii, Tajwanu, Kanady, Kuby, Łotwy, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu.

Czytaj też:

Konkurs Chopinowski – 9 Polaków w II etapie. „Poziom niezwykle wysoki”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone