SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Koniec z butelkomatami? MŚ pracuje nad ustawą dotyczącą recyklingu

fot. Pixabay

Miejskie i dzielnicowe recyklomaty znikną? Może się tak stać w związku z przygotowywaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska ustawą o systemie kaucyjnym. Zgodnie z nią większe sklepy miałyby zbierać butelki szklane do 1,5 litra i plastikowe do 3 litrów, zwracając klientowi kaucję, jak jest np. w Niemczech.

Projekt ustawy obecnie jest jeszcze w murach Ministerstwa Środowiska.

Jesteśmy jeszcze na wewnętrznym etapie prac – mówi rzecznik resortu Aleksander Brzózka. –  W ciągu najbliższych kilku tygodni będziemy mogli przeprowadzić konsultacje publiczne, po nich będzie dalszy proces legislacyjny – dodaje.

Przedsiębiorcy będą mieli obowiązek zapewnić możliwość segregacji butelek i będzie on egzekwowany poprzez system kaucyjny – wyjaśnia.

Co z butelkomatami?

Oznacza to problem m.in. dla urzędu dzielnicy Ursynów. Ma on do realizacji projekt z budżetu obywatelskiego, który zakłada postawienie pięć nowych butelkomatów za 700 tys. zł.

Na razie wstrzymujemy się z jego realizacją – mówi rzeczniczka dzielnicy Kamila Terpiał. – Dopiero po wejściu w życie przedmiotowych przepisów będzie można dokonać szczegółowej analizy prawnej. Dlatego też urząd dzielnicy Ursynów planuje powtórzenie przetargu na dostawę i montaż butelkomatów. Pierwszy przetarg został unieważniony z powodu braku ofert – zaznacza.

„Projekt musi być zrealizowany”

To jest projekt z budżetu obywatelskiego. Ustawa nas obliguje do jego wykonania, nie możemy z niego zrezygnować. Po tym, jak poznany szczegółowe zapisy, będziemy je analizować, będziemy za zgoda projektodawców modyfikować go tak, aby jak najlepiej dostosować go do obowiązujących przepisów – podkreśla Terpiał.

Planowany termin przyjęcia ustawy to pierwszy kwartał przyszłego roku.

Czytaj też:

Warszawa najdroższym miastem pod względem cen mieszkań

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone