SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Końcowe odliczanie do wyborów samorządowych 2018. Oto sylwetki kandydatów na prezydenta Warszawy

fot. RDC

Pierwsza tura wyborów samorządowych już 21 października. Uprawnieni zagłosują na swoich przedstawicieli do rad gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, a także włodarzy miast. Nowego prezydenta, spośród 14 zgłoszonych kandydatów, wybiorą również mieszkańcy Warszawy.

Sławomir Antonik (lat 59)
Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy

Wieloletni samorządowiec, od 2012 roku burmistrz Targówka, a wcześniej (w latach 2007-2012) pełnił także funkcję zastępcy burmistrza dzielnicy. Przez cztery lata (2006-2010) był radnym na Targówku. Przez kilka lat był przewodniczącym Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Bródno”. Do dziś jest przewodniczącym Rady Osiedla Wysockiego.

fot. RDC

Justyna Glusman (lat 44)
KWW Miasto Jest Nasze – Ruchy Miejskie

Ekonomistka, ukończyła Szkołę Główną Handlową i London School of Economics. Nigdy nie startowała w wyborach, ale zasiada we władzach stowarzyszenia Ochocianie, które jest częścią koalicji Ruchów Miejskich. Na kandydatkę w wyborach na prezydenta stolicy została wybrana w wyniku prawyborów, zorganizowanych przez 11 organizacji.

fot. RDC

Piotr Ikonowicz (lat 62)
KWW Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza

Polityk, działacz Solidarności w czasach PRL, dziennikarz, wieloletni działacz lewicowy. Był posłem na Sejm II i III kadencji, wybranym z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Od 1992 do 2001 roku kierował Polską Partią Socjalistyczną, później był przewodniczącym zakładanych przez siebie kolejnych ugrupowań: Nowa Lewica (2003–2011) i Ruch Sprawiedliwości Społecznej (od 2014).

fot. RDC

Patryk Jaki (lat 33)
KW Prawo i Sprawiedliwość

Wiceminister sprawiedliwości, szef komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji, poseł na Sejm VII i VIII kadencji. Ukończył politologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2006 roku przez kolejne pięć lat był radnym w Opolu, wybranym z list Platformy Obywatelskiej. W 2011 roku dostał się do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości, w międzyczasie przystąpił do klubu Solidarnej Polski.

fot. RDC

Marek Jakubiak (lat 59)
KWW Kukiz ’15

Polityk, przedsiębiorca, emerytowany żołnierz zawodowy. Jest posłem na Sejm VIII kadencji, wybranym z list Kukiz ’15 z poparciem Ruchu Narodowego. W lipcu 2018 roku został wiceprzewodniczącym sejmowej komisji do spraw wyłudzeń VAT. Jest właścicielem kilku browarów i jednym z najbogatszych parlamentarzystów. W latach 90. zakładał telewizję Porion, jedną z pierwszych telewizji kablowych w Polsce.

fot. RDC

Janusz Korwin-Mikke (lat 75)
KWW Wolność w Samorządzie

Polityk, publicysta i filozof. Poseł na Sejm I kadencji oraz deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Zrezygnował z bycia europosłem w 2017 roku. Pięciokrotnie kandydował na prezydenta RP (od 1995 do 2015 roku), założył kilka partii politycznych. Od 2015 roku jest szefem partii Wolność. Dwukrotnie kandydował na prezydenta Warszawy (w 2006 roku zdobył ponad dwa procent głosów, a w 2010 roku – blisko cztery procent). Był mistrzem Polski w brydżu.

fot. RDC

Krystyna Krzekotowska (lat 79)
KW Światowego Kongresu Polaków

Doktor nauk prawnych, specjalizująca się w prawie mieszkaniowym. Tytuł zdobyła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest wykładowcą na uczelni Łazarskiego i uczelniach niemieckich. Była radną Bielan w latach 1994-1998. Od tamtej pory kilkukrotnie bezskutecznie startowała w wyborach do samorządu i do Sejmu.

fot. RDC

Jan Potocki (lat 63)
KW II Rzeczpospolita Polska

Polski biznesmen zamieszkały w Piasecznie, działający głównie w Niemczech. Jest kuzynem Juliusza Nowiny-Sokolnickiego, uznanego za samozwańczego prezydenta Polski na uchodźstwie. Z Krajowego Rejestru Sądowego wynika, że był udziałowcem i członkiem władz kilku spółek zajmujących się m.in. obrotem nieruchomościami, budową domów oraz handlem żywnością. Podkreśla swoje arystokratyczne korzenie.

fot. Wikimedia Commons

Andrzej Rozenek (lat 49)
KWW SLD Lewica Razem

Polityk lewicy, dziennikarz śledczy, był posłem na Sejm VII kadencji. Był działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej, posłem Ruchu Palikota, później współtwórcą partii Biało-Czerwoni. Obecnie jest członkiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Startował w wyborach na prezydenta Warszawy cztery lata temu, jako kandydat partii Twój Ruch (otrzymał nieco ponad 2 procent głosów). Został wiceprzewodniczącym Ogólnopolskiego Klubu Polsko-Niemieckiego Sąsiedztwa i członkiem Stowarzyszenia Ordynacka.

fot. RDC

Jakub Stefaniak (lat 37)
KW Polskie Stronnictwo Ludowe

Był dziennikarzem m.in. telewizji publicznej, relacjonował liczne wydarzenia zagraniczne, m.in. Expo 2010 (Szanghaj), Euro 2012 (Kijów), liczne wydarzenia związane z udziałem Polski w działaniach NATO. Zajmował się tematyką wojskową. Od 2015 rok jest rzecznikiem prasowym Polskiego Stronnictwa Ludowego. W sierpniu 2012 roku został odznaczony Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”.

fot. RDC

Jan Śpiewak (lat 31)
KWW Jana Śpiewaka – Wygra Warszawa

Działacz społeczny i samorządowy, socjolog, współtwórca Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Od 2017 roku jest prezesem organizacji Wolne Miasto Warszawa. Pracował przy kampanii wyborczej Hanny Gronkiewicz-Waltz (w 2006 roku) i Czesława Bieleckiego (w 2010 roku). Został zatrudniony w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Był jedną z osób, która nagłośniła aferę reprywatyzacyjną w Warszawie. Jest kandydatem koalicji, w którą wchodzą Wolne Miasto Warszawa, Partia Razem, partie Zieloni i Inicjatywa Polska.

fot. RDC

Paweł Tanajno (lat 42)
KWW Odkorkujemy Warszawę, RIGCz, Tanajno, Hawajska+

Przedsiębiorca i polityk, ukończył studia na kierunku zarządzanie. Do 2003 roku należał do Platformy Obywatelskiej. W 2010 był związany ze stowarzyszeniem Ruch Poparcia Palikota. Przystąpił do powołanej w 2012 partii Demokracja Bezpośrednia, gdzie objął funkcję rzecznika prasowego. Bez powodzenia kandydował w 2015 roku w wyborach prezydenckich, a także parlamentarnych.

fot. RDC

Rafał Trzaskowski (lat 43)
KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska

Polityk i politolog. Urodzony w Warszawie, jest posłem na Sejm VIII kadencji wybranym w Krakowie. W latach 2009-13 był deputowanym w Europarlamencie, później wiceministrem spraw zagranicznych oraz ministrem administracji i cyfryzacji. W 2017 roku został wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej. Nigdy nie kandydował w wyborach samorządowych.

fot. RDC

Jacek Wojciechowicz (lat 55)
KWW Jacka Wojciechowicza Akcja Warszawa

Były wiceprezydent Warszawy, w przeszłości także poseł na Sejm wybrany z listy Platformy Obywatelskiej i wiceprezydent Raciborza. W stołecznym ratuszu, jako zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz odpowiadał za inwestycje, architekturę i komunikację. Stanowisko stracił w 2006 roku. Jest prezesem Instytutu Rozwoju Warszawy. Ma także doświadczenie jako zastępca burmistrza gminy Warszawa-Wawer (1997–1998), burmistrz Wesołej (1998–2002), zastępca burmistrza Targówka (2002–2004) i burmistrz Wesołej (2004–2005).

fot. RDC

Czytaj też:

Smog, demonstracje, ocena obecnych władz. Kandydaci na prezydenta Warszawy w ogniu pytań

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone