SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Koncert Niepodległości Trzeciego Maja na Zamku Królewskim

Współczesna aranżacja utworu Franciszka Karpińskiego z okresu Konstytucji 3 Maja i pieśni towarzyszące polskim dążeniom do niepodległości znalazły się w programie Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja, który odbył się we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie.

Ideą koncertu jest nawiązywanie do tradycji Konstytucji 3 Maja pokazywanej w szerszym kontekście. Podczas tegorocznego koncertu, który odbędzie się w Arkadach Kubickiego, będziemy chcieli pokazać wpływ Konstytucji 3 Maja na tradycję i dziedzictwo narodowe, a także na kreowanie i budowę ducha narodowego. Konstytucja jako pierwsza w Europie i druga na świecie była wyjątkowo postępowym dokumentem. Natomiast w naszej tradycji narodowej przede wszystkim pielęgnowana jest jako dowód wielkości Polski i okazja do pielęgnowania tradycji niepodległościowej – opowiadał przed koncertem współtwórca koncertu Jacek „Wiejski” Górski.

Jak zaznaczył, pamięć o Konstytucji 3 Maja była żywa zarówno przed I wojną, w międzywojniu, jak i w okresie PRL. – Mało pamiętamy o wielkich manifestacjach, do których dochodziło trzeciego maja tuż po II wojnie np. w Krakowie. Podczas ich rozpędzania przez NKWD i UB były także ofiary śmiertelne. Władze komunistyczne szybko wtedy wybiły Polakom z głowy świętowanie rocznic uchwalenia Konstytucji. Tradycja 3 Maja pielęgnowana była mimo to przez cały okres PRL, a w stanie wojennym największe manifestacje, jakie przetoczyły się przez Polskę, miały właśnie miejsce m.in. trzeciego maja. To dowód na to czym dla Polaków ta Konstytucja była – mówił Górski.

W narracji koncertu – jak relacjonował – oprócz wątków trzeciomajowych przedstawione zostaną także dzieje dążeń niepodległościowych po 1944 r. – Będą to więc m.in. zarówno postacie Żołnierzy Wyklętych, jak i tzw. młodych wyklętych. O tym się mało mówi, a mamy niesamowitą historię młodzieżowych ruchów niepodległościowych, które w liczbie ponad tysiąca organizacji między 1944 a 1953 r. walczyły o zachowanie polskiej tradycji, pielęgnowanie polskiej historii i wartości patriotycznych – zapowiadał wydarzenie współtwórca koncertu.

Muzyczna premiera „Na dzień 3 Maja 1791”

Podczas koncertu można było posłuchać współczesnej aranżacji zapomnianego utworu Franciszka Karpińskiego z okresu uchwalenia Konstytucji 3 Maja „Na dzień 3 Maja 1791. Szczęśliwie doszłey konstytucyi kraiowey”. – Wiedzieliśmy o jego istnieniu i przez wiele lat szukaliśmy nut do tego utworu. I w tym roku będzie miał swoją premierę. Obok niego zabrzmi wybór polskich pieśni, które towarzyszyły naszym dążeniom do niepodległości na przestrzeni lat, takich jak „Rota”; utworów popularnych w stanie wojennym jak „Ojczyzno ma” oraz piosenek Jacka Kaczmarskiego czy Przemysława Gintrowskiego – relacjonował Górski. Koncert zakończy wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.

W Koncercie Niepodległości wystąpili wokaliści Ola Turkiewicz i Grzegorz Wilk. Towarzyszyli m.in. Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Marcin Ritter (bas) i Robert Murakowski (trąbka) oraz sekcja smyczkowa i goście. Narrację wydarzenia poprowadził aktor Arkadiusz Brykalski.

Koncert honorowym patronatem objął prezydenta Andrzej Duda.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone