SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Konflikt władz Dworca Centralnego z taksówkarzami. Zamknięty postój

fot. RDC

Od kilku tygodni przy Dworcu Centralnym w Warszawie zamknięty jest postój taksówek od strony pętli autobusowej. Władze dworca ustawiły betonowe słupki, bo korporacje nie chciały płacić za możliwość postoju. W efekcie taksówkarze stają na jezdni i drodze dla autobusów.

– Jest duże zamieszanie, teraz żeby odebrać pasażera blokujemy pas dla autobusów – przyznają kierowcy taksówek. – To bardzo kłopotliwe dla pasażerów. Władze dworca chcą dużych pieniędzy za miejsce postojowe dla taksówek, to kwoty powyżej 100 tysięcy za miesiąc. Są problemy z policją, ponieważ tutaj jest zakaz zatrzymywania się, a nie ma gdzie wysadzić pasażera, czy go podjąć. Nie będziemy płacić takich kolosalnych sum – mówią.

W ubiegłym roku za dziewięć miejsc postojowych trzeba było zapłacić 90 tysięcy złotych miesięcznie. W lipcu PKP S.A. ogłosiły nowy przetarg, w którym zażądały prawie 100-u tysięcy. – W ostatnim przetargu nie zgłosiła się żadna korporacja chętna płacić za postój – mówi Michał Stilger z PKP S.A. – Decyzja o zablokowaniu miejsc postojowych dla taksówek, oraz parkingu jest podyktowana brakiem obowiązującej umowy najmu tego terenu. Miejsca do samowolnego parkowania będą zablokowane tylko do czasu wyłonienia w przetargu nowego najemcy – wyjaśnia.

Na utrudnienia narzekają też klienci. – Biegamy wokół dworca, żeby wsiąść do taksówki, wszystko jest zablokowane, robią się korki. To jest nie do przyjęcia, żeby dworzec nie zapewnił możliwości korzystania z taksówki. Dworzec podobno daje takie ceny, których kierowcy nie są w stanie znieść – tłumaczą.

W całym chaosie jest szansa na kompromis, bowiem trzy dni temu PKP S.A. ogłosiły kolejny przetarg. Spółka zeszła z ceny do 81 tysięcy. – PKP S.A. nadal będzie prowadziła działania mające na celu komercyjne zagospodarowanie terenu parkingu i postoju dla taksówek przy dworcu centralnym. Zostały już podjęte kolejne próby pozyskania najemcy – dodaje rzecznik.

Termin na składanie ofert mija 7 października.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone