SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Komisja weryfikacyjna uchyliła odszkodowanie ws. Borzymowskiej

Komisja weryfikacyjna/fot. PAP/Mateusz Marek

Komisja weryfikacyjna uchyliła we wtorek przyznanie w latach 2010-2012 ponad 3 mln zł odszkodowania na nieruchomości przy ul. Borzymowskiej osobom współpracującym ze znanym warszawskim mecenasem Robertem N. – poinformował przewodniczący komisji Sebastian Kaleta.

Jak mówił Kaleta na konferencji prasowej, komisja na posiedzeniu niejawnym zdecydowała o uchyleniu czterech decyzji dot. przyznania odszkodowań za tereny przy ul. Borzymowskiej.

Chodzi o decyzje – z marca 2010 r. o wypłacie 813 tys. zł odszkodowania, z października 2010 r. o przyznaniu i wypłacie 640 tys. zł; z listopada 2011 r. o wypłacie 499 tys. zł oraz z marca 2012 r. o wypłacie 1 mln 467 tys. zł. Komisja przekazała również miastu do ponownego rozpatrzenia sprawę odszkodowań za nieruchomości przy ul. Borzymowskiej.

Kaleta argumentował, że prezydent stolicy nie przedstawił „w sposób zgodny z zasadami postępowania administracyjnego motywów swojego rozstrzygnięcia”. Mówił też, że ustalenia ze strony miasta co do poprzedniego właściciela nieruchomości objętej wnioskiem o odszkodowanie budzą uzasadnione wątpliwości.

Zdaniem Kalety, wątpliwości budzi też umowa sprzedaży nieruchomości i zakupu jej przez dawną właścicielkę, ponieważ została zawarta przed notariuszem niemieckim jeszcze w okresie okupacji. A w świetle powojennych przepisów umowa taka może być uznana za nieważną, ponieważ zachodzi podejrzenie, że taki akt mógł być oparty na przepisach skierowanych przeciwko państwu polskiemu.

Chodzi o 3 mln 421 tys. zł

Przewodniczący komisji argumentował, że prezydent stolicy również zaniechał dokonania analizy rzeczywistej daty pozbawienia poprzedniej właścicielki możliwości faktycznego władania nieruchomością gruntową.

Kaleta przypomniał, że w sprawie nieruchomości przy ul. Borzymowskiej toczy się postępowanie z aktu oskarżenia prokuratury we Wrocławiu o przyjmowanie korzyści majątkowych przez urzędników m.st. Warszawy w zamian za korzystne rozstrzygnięcia.

Kaleta mówił, że w sprawie ul. Borzymowskiej można odnieść wrażenia, że stołeczni urzędnicy „nie zajmowali się badaniem sprawy, tego czy te odszkodowania należy wypłacić (…) tylko rozstrzygnięcie zmierzało do tego, by postąpić zgodnie z wnioskiem osób, które chciały uzyskać te odszkodowania”. – Łącznie w tych decyzjach mamy 3 mln 421 tys. zł – podsumował Kaleta.

Zwrócił uwagę, że beneficjentami decyzji odszkodowawczych były osoby, które współpracowały ze znanym warszawskim mecenasem Robertem N.

Przewodniczący komisji podkreślił, że w niedalekiej przyszłości należy spodziewać się kolejnych rozstrzygnięć komisji dot. działek przy ul. Borzymowskiej.

Czytaj też: Komisja weryfikacyjna odzyskała 56 nieruchomości. Jest raport

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone