SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Komisja Helsińska pyta Polskę o zrzut ścieków do Wisły

Ścieki w Wiśle/fot. PAP/Radek Pietruszka

Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku wezwała Polskę w trybie pilnym do przygotowania informacji o zrzucie ścieków do Wisły. HELCOM chce przyjrzeć się działaniom rządu i stołecznego ratusza w związku z awarią kolektorów w oczyszczalni „Czajka” w Warszawie.

Od dziś sprawa awaryjnego zrzutu ścieków do Wisły będzie omawiana przez komisję na posiedzeniu w Tallinie. Zainteresowanie Komisji Helsińskiej wzbudziły przyczyny i skala awarii systemu przesyłającego ścieki do oczyszczalni „Czajka”. HELCOM pyta Polskę o ilość zrzuconych ścieków, jakość wody w Wiśle i szacowane straty w środowisku. Komisja pyta także jakie zostały podjęte działania zaradcze by zminimalizować szkody środowiskowe.

Czym jest HELCOM?

HELCOM powstał w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w celu ochrony ochrony środowiska morskiego Morza Bałtyckiego przed wszystkimi źródłami zanieczyszczeń poprzez współpracę między Danią, Estonią, Finlandią, Niemcami, Łotwą, Litwą, Polską, Rosją, Szwecją i Unią Europejską. Instytucja prowadzi stały monitoring stanu wód Bałtyku. Przygotowuje też zalecenia dla państw członkowskich do podjęcia konkretnych działań.

Ścieki w Wiśle

Zrzut ścieków do Wisły w Warszawie rozpoczął się prawie dwa tygodnie temu, po awarii kolektorów poprowadzonych pod dnem Wisły. Dotychczas zrzucono ponad 2,5 miliona metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków komunalnych, stanowiących mieszaninę ścieków bytowych ze ściekami przemysłowymi i wodami deszczowymi. W związku z awarią zbudowano most pontonowy, którym poprowadzono zastępcze kolektory.

Decyzję podjął rząd. Zastępczy rurociąg ma działać do czasu naprawy właściwego bądź znalezienia innego rozwiązania problemu przez władze stolicy. Przyczyną awarii kolektora biegnącego pod dnem Wisły były prawdopodobnie – jak informował stołeczny ratusz – błędy przy montażu.

Czytaj też:

Do końca października rurociąg na moście Marii Skłodowskiej-Curie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone