SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Plaga komarów. W Siedlcach będą opryski, w Warszawie nie

fot. Pixabay

Siedlecki urząd wypowiada wojnę komarom. Mieszkańcy – tak jak w innych częściach Mazowsza – skarżą się, że insektów jest bardzo dużo. Urzędnicy obiecują odkomarzanie. Oprysków – mimo podobnego problemu – nie będzie za to w Warszawie. 

Komary w ostatnich dniach stały się bardzo aktywne. Mieszkańcy narzekają, że nie można spokojnie wyjść na zewnątrz, często nie pomagają preparaty. – Nie da się wytrzymać, szczególnie przy terenach nad wodą i wieczorem. Mimo wysokiej temperatury, komarów jest dużo – mówią.

Odkomarzanie w Siedlcach rozpocznie się 24 czerwca, akcja potrwa trzy dni. – Zawsze będzie się odbywać o świcie lub późnym wieczorem – mówi Mariusz Myrcha z wydziału gospodarki komunalnej. – Planujemy odkomarzać tereny na zalewem, oraz miejskie place zabaw. Jest ich 14 – dodaje.

Ratusz dodaje, że mimo oprysków, place zabaw nie zostaną wyłączone z użytkowania. Opryski zostaną powtórzone w Siedlcach, prawdopodobnie po 30 dniach.

W Warszawie bez oprysków

W stolicy nie będzie oprysków przeciwko owadom. – Stawiamy na ekologię, a nie chemiczne odkomarzanie – mówi Mariusz Burkacki z Zarządu Zieleni Miejskiej. – Tego typu działania są szkodliwe nie tylko dla komarów. Powodują duże wyniszczenie ekosystemu, wymierają także inne pożyteczne organizmy – dodaje.

Skąd tyle komarów, tłumaczy Ewa Sady – entomolog ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. – Mamy specyficzną wiosnę – wyjaśnia.

Komary najbardziej aktywne są wczesnym rankiem lub tuż po zmierzchu, ponieważ unikają promieni słonecznych. Samica komarów żyje około dwóch miesięcy i może znieść w tym czasie blisko 2100 jaj.

Chroniąc się przed komarami należy używać preparatów z substancją DEET – maskującą zapach. Im wyższe stężenie w danym produkcie, tym większa skuteczność.

Czytaj też:

Czy grozi nam plaga komarów? Powodem obfite opady deszczu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone