SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Kolektory „Czajki” już naprawione. Wkrótce popłyną nimi ścieki

Most pontonowy na Wiśle po awarii w "Czajce"/fot. PAP/Radek Pietruszka

Zakończyła się naprawa uszkodzonych kolektorów oczyszczalni „Czajka” w tunelu pod Wisłą. Nieczystości zostaną tam skierowane w ciągu kilku dni. Konkretny termin ma być podany jutro, po posiedzeniu sztabu kryzysowego.

Jeszcze dziś na miejscu awarii ma odbyć się wizja lokalna – zapowiedział prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski.

Kolektory przeszły już testy ciśnieniowe i szczelności. To ważne, bo zgodnie z zapowiedzią rządu, alternatywny rurociąg ułożony na moście pontonowym ma działać tylko do 15 listopada. Tymczasem nadal trwa śledztwo w sprawie „Czajki”. Prokuratura sprawdza wszelkie aspekty nie tylko awarii, jej skutków, ale także modernizacji oczyszczalni.

Zastępczy rurociąg

Teraz ścieki z lewobrzeżnej Warszawy są przepompowywane zastępczym rurociągiem ułożonym na moście pontonowym. To interwencyjna inwestycja rządowa. Miasto zostało zobligowane, by do 15 listopada uruchomić naprawiony kolektor, bo most nie może zostać na rzece przez zimę.

Do awarii układu przesyłowego doszło pod koniec sierpnia. Na jej skutek ścieki z lewobrzeżnej Warszawy były zrzucane do Wisły. Rząd podjął decyzję o natychmiastowej budowie zastępczego rurociągu na moście pontonowym – jako rozwiązaniu tymczasowym. Chodziło o to, żeby jak najszybciej zatrzymać zanieczyszczanie Wisły. Ścieki zastępczym rurociągiem zaczęły być przepompowywane 9 września, a od 14 września rurociąg działa pełną mocą.

Od awarii – do czasu uruchomienia zastępczego rurociągu do Wisły zrzucono ponad 3,5 miliona metrów sześciennych ścieków.

Karę zapłaci MPWiK

Kary finansowe za ewentualne nieprawidłowości związane z realizacją przed laty budowy układu przesyłającego ścieki do oczyszczalni „Czajka” będzie ponosiła spółka MPWiK, a nie miasto stołeczne Warszawa – przekazał w październiku rzecznik stołecznego ratusza Kamil Dąbrowa. Budowę układu przesyłowego ścieków zakładała IV faza przedsięwzięcia „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie”, które zostało dofinansowane z funduszy unijnych. Pod koniec sierpnia układ uległ awarii, a zarówno rząd, jak i miasto jako jej prawdopodobną przyczynę podają błędy przy budowie. W związku z awarią jest prowadzonych kilka postępowań prokuratorskich, nad którymi nadzór objęła Prokuratura Krajowa.

MPWiK nie zamierza podwyższać taryf za odbiór ścieków

Rzecznik ratusza zapewniał, że mimo inwestycji w zawiązku z awarią MPWiK nie zamierza podwyższać taryf za odbiór ścieków. Dąbrowa odniósł się także do sprawy poruszanej m.in. na nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy w połowie września. Radni PiS pytali wtedy, czy jest zagrożenie, że wskutek awarii konieczny będzie zwrot całości lub części przekazanego przez UE dofinansowania na budowę oczyszczalni. Wskazywali na okres trwałości projektów inwestycyjnych realizowanych przy udziale funduszy unijnych, gdzie istotny jest tzw. efekt ekologiczny.

Rzecznik ratusza przekazał w związku z tym stanowisko MPWiK, zgodnie z którym awaria układu przesyłowego nie narusza trwałości projektu. W takiej sytuacji nie trzeba zwracać pieniędzy do UE. Według MPWiK przedsięwzięcie „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie” jest największym w Europie z zakresu ochrony środowiska współfinansowanym z Funduszu Spójności. Koszt budowy układu wraz z syfonem pod dnem Wisły sięgnął 213,7 mln zł brutto. Budowa zakończyła się w grudniu 2012 roku.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone