SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Kolekcja Książąt Czartoryskich w rękach narodu polskiego. „To paralela losów naszego kraju”

Dama z gronostajem, Leonardo da Vinci, 1489–1490

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, działając w imieniu Skarbu Państwa, podpisał umowę z księciem Adamem Karolem Czartoryskim i Fundacją Książąt Czartoryskich w grudniu na Zamku Królewskim w Warszawie. Umowa dotyczyła zakupu wybitnej kolekcji Książąt Czartoryskich i związanych z nimi nieruchomości, a także roszczeń wobec tych ruchomych dóbr kultury wchodzących w skład kolekcji, które zostały utracone podczas II wojny światowej.

MKiDN podpisał z księciem Adamem Karolem Czartoryskim umowę ws. zakupu kolekcji Fundacji Książąt Czartoryskich w tym „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci. Zbiory zakupione za 100 mln euro liczą ok. 86 tys. obiektów muzealnych i ok. 250 tys. bibliotecznych, trafią do Muzeum Narodowego w Krakowie. Jak przyznał minister Gliński podczas podpisywania umowy, cała kolekcja książąt Czartoryskich, nieruchomości krakowskie należące do Fundacji Książąt Czartoryskich oraz ewentualne roszczenia należą obecnie do narodu polskiego.

Myśl oświecenia

Kolekcja nabyta przez MKiDN ma ciekawą historię, która bezpośrednio wiąże się z sytuacją narodu w okresie rozbiorów Polski. Już pod koniec XVIII wieku Izabela Czartoryska wraz z mężem, tchnięta patriotyzmem rozpoczęła zbieranie pamiątek, które łączyły się z narodem, którego państwo własnie zniknęło. – Ich postawa wynikała z ówczesnego środowiska kulturalnego związanego z poglądami wtórującymi myśli oświecenia – powiedział na antenie Radia Dla Ciebie Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Po 1795 roku Czartoryscy rozpoczęli tworzenie kolekcji, która miała uratować pamięć o Polsce i jej kulturze.

Odzwierciedlenie losów Polski

Jak przyznał Betlej, cała kolekcja jest unikalną paralelą losów Polski. – Jest również analogią muzealnictwa polskiego – powiedział, nie ukrywając dumy, że Muzeum Narodowe w Krakowie jest depozytariuszem wielkiej idei Izabelli Czartoryskiej. Kolekcja liczy ok. 86 tys. obiektów muzealnych i ok. 250 tys. bibliotecznych: książek, rękopisów, starodruków. Najbardziej znane dzieła ze zbiorów to „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci oraz „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta. W kolekcji są też m.in. grafiki Rembrandta, rysunki Augusta Renoira, akt Hołdu Pruskiego z 1525 r. czy rękopisy „Roczników” Jana Długosza.

 

 

dama-z-gronostajem2

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone