SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Kolejny pożar lasu w Odrzywole. Straż: to nie wskazuje na przypadek

fot. OSP KSRG Sadowne

Strażacy nie mają wątpliwości. W Odrzywole w powiecie przysuskim grasuje podpalacz. Wczoraj znowu w lasach pojawił się ogień, spłonęło 6 hektarów.

Świadczy o tym sposób w jaki pożar się rozprzestrzeniał. – Między innymi kilka źródeł ognia – mówi RDC bryg. Artur Kucharski z przysuskiej straży pożarnej. – Źródła pożaru są głęboko w lesie. Odstępy pomiędzy źródłami ognia są rozległe, ogień nie mógłby sam się tak przemieścić. To nie wskazuje na przypadek – tłumaczy.

Walka z żywiołem trwała prawie do północy.

Apel strażaków

Karol Kierzkowski z Mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej przyznaje – w tym roku w całym województwie jest dużo takich przypadków. – Najczęściej są to celowe podpalenia. Trudno powiedzieć z jakich przyczyn. W tym roku mieliśmy już do czynienia z ponad 300 pożarami lasów lub traw. Najgorzej cierpi na tym przyroda – odbudowa takiego zniszczonego ekosystemu trwa latami – tłumaczy.

Dlatego Kierzkowski apeluje o obywatelską odpowiedzialność. – Tam, gdzie tylko zobaczymy ogień, dym lub podejrzanie zachowującą się osobę należy niezwłocznie zgłaszać. Namierzenie takiego podpalacza jest bardzo trudne. Za podpalenie lasów grozi grzywna nawet do 500 złotych – zaznacza.

Jeśli ktoś ucierpi, sprawcy może grozić nawet 12 lat więzienia.

Zaznaczmy, że w ubiegłym tygodniu również w Odrzywole paliły się lasy. Władze gminy są przekonane, podobnie jak strażacy, że to podpalacz. Z tego powodu dzisiaj w gminie zaplanowano specjalną odprawę, przyjechały wojska obrony terytorialnej, na quadach rozpocznie się obława.

Odrzywół z podpaleniami ma problem od lat. Sprawa zajmowała się także prokuratura, umorzono postepowanie ze względu na niewykrycie sprawcy.

Czytaj też: 

Poszukiwania podpalacza lasów z okolic Węgrowa. Patrole wyruszyły w teren, trwa dochodzenie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone