SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Kolejni piłkarze upamiętnieni w Alei Gwiazd przy PGE Narodowym

fot. PAP/Piotr Nowak

Wybitni polscy piłkarze i trenerzy: Jacek Gmoch, Antoni Piechniczek, Lucjan Brychczy, Paweł Janas, Józef Młynarczyk, Stefan Majewski i pośmiertnie Wacław Kuchar znaleźli się w Alei Gwiazd na PGE Narodowym w Warszawie. Odsłonięto także tablicę z okazji stulecia PZPN.

– Uhonorowani zostali ludzie, którzy wiele zrobili dla naszej piłki nożnej i zapisali się w jej historii. Będą zapamiętani i o nich będzie się mówiło. Atmosfera tym bardziej jest fantastyczna, bowiem reprezentacja wygrała jubileuszowy mecz (4:0 z Izraelem w eliminacjach mistrzostw Europy) z okazji 100-lecia związku – powiedział podczas wtorkowej uroczystości prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Specjalne tablice odsłonili Gmoch, Janas, który dokonał tego również w imieniu nieobecnego Piechniczka, Brychczy, Młynarczyk i Majewski. Pośmiertnie wyróżniono Kuchara. Uhonorowano także Polski Związek Piłki Nożnej.

Pamiętam słynne spotkania z panem Lucjanem Brychczym w roli zawodnika, robił z piłką co chciał. Trener Gmoch był niesamowicie inteligentny, wszystkie treningi z nim były czymś fantastycznym. Szkoda, że nie wystawił mnie od pierwszego meczu na mundialu w Argentynie, ale każdy w życiu popełnia błędy… – śmiał się Boniek.

Przypomniał, że występował w kadrze narodowej z Pawłem Janasem i Stefanem Majewskim, razem zajęli trzecie miejsce w mistrzostwach świata w Hiszpanii. – W najcięższych czasach naszego kraju potrafiliśmy osiągnąć znakomity wynik – podkreślił Boniek, wspominając m.in. mundiale w 1978 i 1982 roku, kiedy reprezentację prowadzili, odpowiednio, Gmoch i Piechniczek.

Wcześniej Smolarek, Deyna i Cieślik

Z kolei Brychczy, trzykrotny król strzelców ekstraklasy w barwach Legii Warszawa, w czwartek skończy 85 lat. Z dorobkiem 182 goli zajmuje drugie miejsce w ligowej klasyfikacji wszech czasów, przed nim tylko Ernest Pol 186 bramek.

Kuchara wspominał prezes reaktywowanej Pogoni Lwów Marek Horbań. Był legendą naszego klubu, wszechstronnym zawodnikiem, który zdobywał mistrzostwa i bił rekordy Polski w różnych dyscyplinach. Sto lat temu walczył o niepodległość państwa polskiego – nadmienił.

Inauguracja Alei Gwiazd Piłki Nożnej, znajdującej się tuż obok pomnik trenera-legendy Kazimierza Górskiego na PGE Narodowym, miała miejsce rok temu. Wówczas wyróżniono Grzegorza Latę, Włodzimierza Lubańskiego, Jana Tomaszewskiego i Władysława Żmudę oraz pośmiertnie Gerarda Cieślika, Kazimierza Deynę i Włodzimierza Smolarka.

Aleja Gwiazd Piłki Nożnej jest unikalnym projektem, na promenadzie zewnętrznej wmurowywane są tablice z brązu o wielkości 50×50 cm z odciskami stóp lub dłoni graczy, którzy licznymi zasługami zapisali się na kartach historii polskiego futbolu.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone