SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Przypadki wścieklizny na Mazowszu. Po raz pierwszy koło Szydłowca

Wścieklizna na Mazowszu/zdjęcie ilustracyjne/fot. Pixabay

Na Mazowszu potwierdzono dwa kolejne przypadki wścieklizny – w Wesołej w Warszawie i po raz pierwszy w sezonie – w powiecie szydłowieckim. W tym drugim przypadku chory był lis, który w poszukiwaniu jedzenia wszedł na prywatną posesję we wsi Orońsko.

Właściciele posesji stwierdzili, że widzieli lisa kręcącego się przez kilka wcześniejszych dni wokół posesji. Pewnego dnia znaleźli na posesji martwego lisa. Lisy żyją blisko ludzi, korzystając z tego, że czasami ludzie pozostawiają na zewnątrz jedzenie – mówi Radiu dla Ciebie powiatowy lekarz weterynarii w powiecie szydłowieckim Magdalena Miśta.

Obowiązkowe szczepienia

W związku z wykryciem w powiecie wścieklizny również mieszkańcy tego regionu będą zobowiązani do zaszczepienia swoich kotów. – Jesteśmy na etapie procedowania, jeszcze nie jest to podpisane przez wojewodę, ale cała dokumentacja została do niego przesłana. Dbajmy o bezpieczeństwo nie tylko zwierząt, ale i własne, bo wścieklizna jest chorobą groźną zarówno dla zwierząt, jak i ludzi, w przeważającej mierze śmiertelną – przestrzega Miśta.

Wcześniej wojewoda mazowiecki określił obszar zagrożony wścieklizną obejmujący: w Warszawie dzielnicę Wawer, Wesołą, Targówek (część dzielnicy ograniczoną od zachodu ulicą Radzymińską), Rembertów, Pragę-Południe i Wilanów. W powiecie mińskim gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz, Cegłów oraz miasta Halinów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek. Powiaty: otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, zwoleński, wołomiński i miasto Radom.

Wojewoda nakazał podawanie preparatu przeciwko wściekliźnie kotom w terminie do 30 dnia od ukończenia trzeciego miesiąca życia, a potem nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Weterynarze apelują także o unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami. W ubiegłym roku na Mazowszu odnotowano 110 przypadków wścieklizny. Jest to choroba śmiertelna. Zwierzę, które zaraziło się wścieklizną, zmienia swoje zachowanie. Zaczyna bać się właściciela i atakuje go. W kolejnej fazie zakażenia zaczyna się ślinotok.

Czytaj też:

Wścieklizna na Mazowszu. RCB rozsyła SMS-y do mieszkańców

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone