SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Płatne parkowanie w kolejnych dzielnicach Warszawy?

Parkometr fot. ZDM

Kolejne dzielnice Warszawy w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego? Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na analizę i projekt możliwości wprowadzenie jej na Saskiej Kępie i Mokotowie. Jesienią planowane są konsultacje z mieszkańcami.

Powodem, dla którego zdaniem ZDM należy wprowadzić opłaty za parkowanie jest niewielka odległość wskazanych obszarów od Centrum.

Pierwszym z obszarów jest Saska Kępa i okolice. Chodzi o tereny położone na zachód od dawnej rezerwy dla tzw. Trasy Tysiąclecia, czyli m.in. Kępa Gocławska i zachodnia część Kamionka.

Drugi obszar obejmuje Górny Mokotów na północ od Madalińskiego i Dolny Mokotów, ograniczony ulicami Gagarina i Czerniakowską. Trwają też prace nad utworzeniem strefy na Pradze Północ, w okolicach pl. Hallera i Szmulowizny.

Jak informuje ZDM,  pierwszym krokiem będzie analiza zachowań parkingowych kierowców. Wybrana firma będzie musiała zbędzie badać, ile pojazdów parkuje na poszczególnych ulicach o różnych porach dnia i nocy, zarówno w dni powszednie jak i w weekendy. Mierzone będzie również to, jak długo i jak często parkują poszczególne pojazdy.

Konsultacja z mieszkańcami

Drogowcy planują też inwentaryzację wszystkich miejsc postojowych w obu częściach miasta. Na jej powstanie projekt organizacji ruchu dla każdej z ulic, zakładający oznakowanie miejsc parkingowych. Projekty te będą konsultowane z mieszkańcami – tak, aby jak najlepiej odpowiadały potrzebom lokalnej społeczności. Konsultacje społeczne w tej sprawie odbędą się jesienią 2021 r.

Parkowanie na Ochocie i Żoliborzu

W ubiegłym tygodniu decyzją Rady Miasta SPPN została rozszerzona o resztę dzielnicy Ochota i cały Żoliborz. Jak wskazano w uzasadnieniu uchwały w obszarach tych brakuje miejsc postojowych, co zostało potwierdzone badaniem napełnienia i rotacji miejsc postojowych.

Wskazano, że podczas konsultacji wpłynęło ponad 1,3 tys. pism, e-maili i formularzy elektronicznych zawierających kilka tysięcy pytań i uwag do proponowanych rozwiązań. „Zdecydowana większość uwag dotyczyła szczegółowych rozwiązań projektowych, a także zasad funkcjonowania SPPN i wydawania abonamentów. Częstą uwagą była obawa o zmniejszenie liczby miejsc postojowych – czego udało się uniknąć m.in. dzięki zaprojektowaniu na szeroką skalę stref dla mieszkańców” – napisano. Dodano, że spośród ponad 1,3 tys. nadesłanych głosów, „tylko kilkadziesiąt wyraziło bezwarunkowy sprzeciw wobec wprowadzenia SPPN.”

Czytaj też: Płatne parkowanie na całym obszarze Ochoty i Żoliborza

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone