SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Kolejne 44 przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików. Między innymi na terenie Warszawy

fot. Pixabay

Kolejne 44 przypadki wirusa afrykańskiego pomoru świń potwierdził w cotygodniowym raporcie Główny Lekarz Weterynarii. Zarażone padłe dziki stwierdzono na terenie czterech województw. Zwierzęta znajdowały się między innymi na terenie Warszawy i kilku powiatów na zachód od Wisły.

Największe zagrożenie dzikie zwierzęta wciąż stanowią jednak na terenach przygranicznych z Białorusią, Litwą i Ukrainą – informuje dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego Krzysztof Niemczuk. – Dzików niestety jest u nas za dużo, a ich odstrzał powinien być wzmocniony. W okolicach tak zwanego Cypla Białoruskiego jest miejsce, gdzie dziki masowo przechodzą na stronę polską i żerują w bliskim sąsiedztwie małych gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną. To śmiertelne zagrożenie dla tych zwierząt – tłumaczy szef PIW.

Wirus ASF występuje w Polsce od czterech lat. – Obecność choroby wiąże się także z restrykcjami handlowymi dla hodowców i zakładów – przypomina prezes związku „Polskie Mięso” Witold Choiński.

1267 przypadków

Przed pojawieniem się tego wirusa Polska wysyłała niemal połowę eksportowanego mięsa i produktów wieprzowych poza Unię Europejską. Wartość eksportu szacowano na miliard osiemset milionów złotych rocznie. – Dziś mamy do tych rynków mocno ograniczony dostęp, musimy przekierowywać handel na zapełnione już rynki Wspólnoty Europejskiej – wyjaśnia Witold Choiński.

Do tej pory w Polsce potwierdzono łącznie 1267 przypadków wirusa ASF u dzików.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone