SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Kolej Plus na Mazowszu coraz bliżej realizacji. Znamy przebieg 4 tras

Program Kolej Plus. Cztery odcinki kolejowe na Mazowszu/fot. Zofia Bichniewicz/PAP

Są już znane trasy kolejowe, które powstaną dzięki programowi Kolej Plus. Na Mazowszu będą to cztery odcinki: Zegrze-Przasnysz, Ostrów Mazowiecka-Małkinia, Sokołów Podlaski-Siedlce oraz Kozienice-Dobieszyn.

Są dwa odcinki relatywizowane i dwa nowe: Zegrze-Przasnysz i Dobieszyn-Kozienice. Na odcinkach rewitalizowanych linie kolejowe już istnieją, wprowadzony jest ruch towarowy. Będą przystosowane do ruchu pasażerskiego z różnego rodzaju przystankami osobowymi – mówi Radiu dla Ciebie dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Warszawie PKP PLK S.A. Piotr Siemianowski.

Razem będzie to 147 kilometrów linii kolejowych – 94 nowych i 53 do remontu na odcinkach Ostrów Mazowiecki-Małkinia i Sokołów Podlaski-Siedlce.

Walka z wykluczeniem komunikacyjnym

Jak zauważa zastępca burmistrza Serocka Marek Bąbolski, otwiera to wiele możliwości i może rozwiązać problemy komunikacyjne. – Doskonała komunikacja z aglomeracją warszawską i zacieśniona współpraca z samorządami, które są w to zaangażowane, z urzędem marszałkowskim i instytucjami rządowymi – zauważa Bąbolski.

Pierwsze przetargi mogą zostać ogłoszone już pod koniec tego roku. Łączna wartość projektów na Mazowszu to 1,2 mld zł, z czego miliard to dofinansowanie z programu Kolej Plus.

Celem programu Kolej Plus jest uzupełnienie sieci kolejowej o połączenia kolejowe miejscowości o populacji powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie posiadają dostępu do połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi lub takich, które posiadają dostęp do kolei, ale istniejące połączenia wymagają usprawnienia.

Czytaj też:

Linia kolejowa CPK Warszawa-Łódź. Kiedy poznamy jej przebieg?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone