SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Kolęda w dobie koronawirusa. Diecezje podały szczegóły

fot. Archidiecezja Warszawska

Tegoroczna kolęda na Mazowszu inna niż zwykle. Ze względu na epidemię koronawirusa, nie ma pewności, czy kapłani zapukają do naszych drzwi. Sprawdziliśmy, jak wyglądała będzie wizyta duszpasterska w mazowieckich diecezjach.

Wizyta duszpasterska w diecezji radomskiej jest uzależniona od proboszcza.

O ile mi wiadomo, większość parafii nie podejmie kolędy w dotychczasowej formie – mówi kanclerz Kurii Radomskiej ksiądz prałat Edward Poniewierski. – W diecezji radomskiej została księżą przekazana decyzja o tym, że sami zadecydują o kształcie tegorocznej wizyty duszpasterskiej. Decyzja zapadnie w każdej parafii – tłumaczy.

Alternatywą do tradycyjnej kolędy jest wizyta duszpasterska na zaproszenie rodziny. Księża mogą też organizować w kaplicach wspólne modlitwy.

W Siedlcach wszystko zależne od obostrzeń

W diecezji siedleckiej natomiast kolęda – tak, jeśli warunki na to pozwolą. Biskup Kazimierz Gurda wydał oświadczenie w sprawie wizyt duszpasterskich, w którym podkreśla, że będą się one mogły odbywać, jeśli rządowe restrykcje związane z pandemią koronawirusa na to pozwolą.

Ksiądz biskup zachęca, ale nie nakazuje. Krótko mówiąc, będzie to wszystko zależne od księży proboszczów i od wiernych parafian, którzy albo będą chcieli przyjąć, albo nie. Dlatego tu jest zostawiona bardzo duża dowolność i myślę, że to jest rzecz pozostawiona rozsądkowi – mówi rzecznik kurii ks. Jacek Świątek.

Biskup diecezji siedleckiej zapowiada także, że będzie zwracał uwagę na przepisy sanitarne również przy organizacji pasterki. Jeśli nie zmienią się limity w kościołach – czyli 1 osoba na 15 mkw powierzchni świątyni – zaleci uczestnictwo w świątecznej mszy za pośrednictwem internetu.

W stolicy decyzja zależna od proboszczów

W Archidiecezji Warszawskiej o formie wizyty duszpasterskiej zadecydują proboszczowie poszczególnych parafii.

Są trzy możliwości – mówi ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej. – Pierwsza forma to taka, że proboszczowie zapraszają mieszkańców np. bloku czy sąsiedztwa na wspólną mszę świętą. Druga forma to jest kolęda na zaproszenie. Innymi słowy, to rodzina sygnalizuje. A trzecia forma, to jest ta tradycyjna, którą znamy. W Archidiecezji Warszawskiej są małe, wiejskie parafie, gdzie teoretycznie jest możliwe zorganizowanie jej w zupełnie bezpiecznych warunkach – wyjaśnia.

Decyzję o zawieszeniu kolędy – co najmniej do okresu Bożego Narodzenia – podjęła wcześniej diecezja Warszawsko-Praska. Informacja o tym, czy i w jakiej formie odbędzie się w nowym roku, ma pojawić się zależnie od przebiegu epidemii.

Czytaj też:

Koronawirus w Polsce. Ponad milion zakażonych od początku epidemii

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone