SŁUCHAJ ONLINE
MENU

57 bohaterek Powstania Warszawskiego na jednej wystawie

Fot. PAP/B. Zborowski

Zdjęcia i archiwalia przybliżające kilkadziesiąt kobiet, uczestniczek Powstania Warszawskiego, znalazły się na wystawie w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Jest ona także elementem międzymuzealnej rodzinnej gry „Raz, dwa, trzy Warszawiakiem jesteś Ty”.

Wystawa „Kobiety w Powstaniu Warszawskim” przybliża sylwetki 57 kobiet biorących udział w zrywie. To kobiety walczące na pierwszej linii frontu, łączniczki, sanitariuszki, harcerki. Poświęcone im archiwalia, pamiątki czy zdjęcia pochodzą głównie z archiwów rodzinnych.

Pierwsza wersja tej ekspozycji powstała pod koniec lat 90., kiedy bardzo wiele z tych kobiet jeszcze żyło i często same dzieliły się z nami tymi materiałami. To głównie fotografie wojenne i powojenne, dokumenty, legitymacje, a więc bardzo cenne archiwalia. Kilka lat temu przygotowaliśmy drugą wersję tej wystawy, ponieważ czas upływał, część materiałów się zdezaktualizowała, a bohaterki odchodziły. Na wystawie znalazły się zarówno mniej znane uczestniczki Powstania Warszawskiego, jak i te ogólnie kojarzone – opowiadał Jan Engelgard, p.o. kierownika Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, współautor scenariusza drugiej wersji wystawy.

Zdjęciom towarzyszą biogramy

Do prezentowanych znanych uczestniczek Powstania należą – jak mówił – pisarka Zofia Kossak czy Krystyna Krahelska, autorka piosenki „Hej, chłopcy, bagnet na broń”, której rysy ma twarz warszawskiej Syrenki.

To także dwie najważniejsze kobiety, jeżeli chodzi o hierarchię wojskową, czyli Maria Wittek, pierwsza kobieta mianowana generałem brygady i Elżbieta Zawacka „Zo”, słynna kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej, jako druga w historii awansowana na ten stopień. Chcemy pokazać sylwetki kobiet, które walczyły na wszystkich szczeblach, a więc także harcerki, łączniczki, sanitariuszki. Chodziło o to, by ukazać pełen przekrój walczących kobiet – zaznaczył Engelgard.

Zdjęciom uczestniczek Powstania towarzyszą biogramy, więc można się także zapoznać z ich życiorysami, choć oczywiście zdarza się, że w niektórych nie uwzględniono śmierci bohaterki. Mimo to wydaje się, że te życiorysy są ciekawe, zwłaszcza część powojenna. Bowiem ich późniejsze losy były bardzo interesujące – część znalazła się na emigracji, inne zostały w kraju i dla nich najtrudniejszy był oczywiście okres stalinowski. Te biogramy są więc pewną emanacją losów Polski po wojnie. Towarzyszy im taka historia Powstania Warszawskiego w pigułce, ponieważ na dolnych tablicach znalazły się dzieje zrywu zilustrowane przez mapy, szkice, zdjęcia, winiety tytułów prasy powstańczej – mówił muzealnik.

Ekspozycja przez całe lato

Jak wyjaśnił ekspozycja w związku z ograniczeniami przestrzennymi nie będzie prezentowana w całości.

Pokażemy jednak sporą jej część i większość najważniejszych postaci. Eksponowana będzie przez całe lato, ponieważ jest elementem międzymuzealnej rodzinnej gry „Raz, dwa, trzy Warszawiakiem jesteś Ty”. Bierzemy w niej udział i znajdą się w niej pytania, na których odpowiedzi będzie trzeba poszukać właśnie na tej wystawie. Będzie to więc lekcja historii nie tylko na temat uczestniczek, ale samego Powstania Warszawskiego, którego 75. rocznicę w tym roku obchodzimy. Oczywiście wszyscy zainteresowani nie biorący udziału w grze również będą mogli ekspozycję obejrzeć – dodał Engelgard.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone