SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Klub Wysokogórski Warszawa poza strukturami PZA?

fot. Pixabay

Klub Wysokogórski Warszawa zamierza opuścić struktury Polskiego Związku Alpinizmu. Decyzja w tej sprawie zapadła na walnym zebraniu – poinformowali członkowie klubu. PZA zapowiada, że zarząd odniesie się do sprawy, najpewniej w nadchodzącym tygodniu.

Walne zebranie członków Klubu Wysokogórskiego Warszawa, który – jak sam informuje – zrzesza ponad 1200 osób – odbyło się w sobotę 16 lutego. Podczas obrad podjęło decyzję o opuszczeniu struktur Polskiego Związku Alpinizmu.

Za wyjściem oddano 80 głosów, za pozostaniem – 9, wstrzymujących się – 19” – podał KW Warszawa. Wynik głosowania – jak oceniono „zdecydowanie usankcjonował wcześniejsze zdanie klubowiczów wyrażone w referendum internetowym„.

W referendum, które zakończyło się w styczniu ponad połowa głosujących opowiedziała się za opuszczeniem PZA (164 głosy – 51,74 proc.) przy 106 głosach (33,44 proc.) przeciwnych. 47 osób (14,83 proc.) pozostawiło decyzję do uznania zarządu.

Klub wyjaśnia, że decyzja o opuszczeniu Związku powzięta została w wyniku długotrwałego konfliktu i rozdźwięku pomiędzy tymi dwiema organizacjami na tle rozumienia interesu środowiska taternickiego, sposobu reprezentowania społeczności taternickiej wobec organów administracji i TPN, organizacji działalności szkoleniowej oraz różnic co do dalszego rozwoju organizacji alpinistycznych w Polsce.

Odpowiedź PZA w tym tygodniu

W informacji wskazano, że KW Warszawa opuszczając struktury sportu podejmuje się misji dalszej budowy stowarzyszenia zrzeszającego wszystkich miłośników gór – alpinistów, wspinaczy skałkowych, turystów wysokogórskich, narciarzy skiturowych – którego celem będzie umożliwienie członkom realizacji ich pasji w bezpieczny i odpowiedzialny sposób.

Klub zamierza położyć duży nacisk na organizację szkoleń i wyjazdów służących podnoszeniu kwalifikacji górskich jak również działać na rzecz wolności uprawiania działalności alpinistycznych i nieskrępowanego dostępu do rejonów górskich i skalnych.

Prezes Polskiego Związku Alpinizmu Piotr Pustelnik pytany w niedzielę o komentarz do decyzji KW Warszawa zapowiedział, że zarząd wypowie się w tej sprawie, najprawdopodobniej w nadchodzącym tygodniu.

Polski Związek Alpinizmu jest federacją klubów i sekcji zrzeszających taterników, grotołazów, narciarzy wysokogórskich i zawodników wspinaczki sportowej; koordynuje działalność sportową i szkoleniową, nadaje uprawnienia instruktorskie, zajmuje się ochroną przyrody oraz profilaktyką wypadkową.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone