SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Klenczon, Zaucha, Kossowski. „Piosenkarz musi być także muzykiem”

fot. Pexels

– Bohaterów książki łączy to, że debiutowali i zdobyli sławę w czasie PRL-u. Łączą ich też wyjazdy na zachód, kiedy byli już utytułowanymi i znanymi gwiazdami – mówiła w RDC Emilia Padoł, autorka książki „Piosenkarze”.

Bohaterami książki są Maciej Kossowski, Krzysztof Klenczon, Andrzej Zieliński, Jacek Zieliński, Stan Borys, Edward Hulewicz, Andrzej Dąbrowski, Andrzej Zaucha. Bigbitowi, rockowi, jazzujący, klasycyzujący i poetyccy. Rządzący polską sceną muzyczną lat 60., 70. i 80. – Debiutowali i zdobyli sławę w tamtym czasie – mówiła w audycji Padoł.

Jak przyznała w audycji autorka, początkowo książka miała mieć tytuł „Piosenkarze PRL-u”, podobnie jak jej trzy wcześniejsze publikacje – „Piosenkarki PRL-u”, „Dżentelmeni PRL-u” i „Damy PRL-u”. – Zmodyfikowałam ten tytuł pod wpływem swoich rozmów nie tylko z bohaterami, ale też z osobami, które nie znalazły się w tej książce. Przyjęłam po części ich optykę – rozumiem, że to może być ograniczające, że to już jest bardzo konkretna etykieta – wyjaśniała w RDC Padoł. – Jeden z nich powiedział, że część dalej tworzy i wcale nie czują się ludźmi zamkniętymi w tamtej epoce – dodała.

Wszyscy bohaterowie publikacji debiutowali i zdobyli sławę w czasie PRL-u. – Niektórzy nie uważają się za piosenkarzy – zaznaczyła Padoł. – Przychylam się do tych bohaterów, którzy mówią, że piosenkarz musi być też – a może przede wszystkim – muzykiem, tak mówił m.in. Zaucha – powiedziała. – Wybrałam tych piosenkarzy, którzy są też muzykami, nie są tylko wykonawcami. Dla części z nich ten tytuł był zbyt powierzchowny – podkreśliła autorka.

Padoł zwróciła uwagę, że muzyków łączy jeszcze jeden aspekt – wyjazdy na zachód, kiedy byli już utytułowanymi piosenkarzami, gwiazdami. – Były trzy główne aspekty tych wyjazdów – motywacja zarobkowa była istotna, ale równie ważne było zdobywanie płyt, instrumentów, granie z innymi muzykami. Trzecia rzecz to poczucie wolności, żeby odetchnąć zupełnie innym powietrzem – wyliczała w RDC.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone