SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Nie ma zagrożenia dla zdrowia”. Awaria w rafinerii PKN Orlen przyczyną kłębów dymu nad Płockiem

fot. RDC

W zakładzie produkcyjnym PKN Orlen w Płocku wystąpiła we wtorek nieszczelność sieci parowej elektrociepłowni. W efekcie nastąpiło czasowe, bezpieczne zatrzymanie części instalacji. Nad miastem unosiły się kłęby czarnego dymu.

Gdy we wtorek popołudniu doszło do awarii w elektrociepłowni PKN, nad kompleksem zaczęły unosić się kłęby czarnego dymu, wydobywające się ze specjalnych wysokich pochodni.

Jak zapewnił PKN Orlen, „odpowiednie służby ochrony środowiska przeprowadziły badania, które nie zarejestrowały przekroczeń norm jakości powietrza”. „Sytuacja ta, na żadnym etapie, nie stwarzała więc zagrożenia dla mieszkańców Płocka” – podkreślił koncern.

Sytuacja opanowana

Informując o zdarzeniu w swym zakładzie głównym PKN Orlen wyjaśnił, że jego przyczyną „była nieszczelność na sieci parowej w zakładowej elektrociepłowni”.

Zgodnie z procedurami, na wypadek braku źródła pary, nastąpiło czasowe, bezpieczne zatrzymanie części instalacji. Sytuacja została w krótkim czasie opanowana. Nad zakładem nie ma już ciemnego dymu. Obecnie trwa sekwencyjne przywracanie pracy poszczególnych instalacji – tłumaczy rzecznik PKN Orlen Joanna Zakrzewska.

PKN Orlen zapewnił, iż w wyniku zdarzenia „nie są zagrożone dostawy do klientów”. „Przyczyny zdarzenia będą w najbliższym czasie szczegółowo wyjaśniane” – zapowiedział płocki koncern. Spółka zapewniła, że „systemy prewencyjne zadziałały prawidłowo”.

Zakład produkcyjny PKN Orlen w Płocku to największy kompleks rafineryjno-petrochemiczny w Polsce i jeden z największych w Europie.

Czytaj też:

Limit emisji benzenu przez Orlen przekroczony? „Są inne zakłady”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone