SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Kierowcy na Mazowszu nie muszą już mieć przy sobie prawa jazdy

fot. Pixabay

Znika obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy oraz konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki z badania technicznego. W życie weszła nowelizacja prawa o ruchu drogowym. Teraz policja podczas kontroli sprawdzi za pośrednictwem specjalnego systemu centralnej ewidencji czy kierowca posiada uprawnienia.

Zniesienie obowiązku posiadania prawa jazdy podczas podróży zapowiedział we wrześniu na antenie Radia dla Ciebie ówczesny minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Już na gwiazdkę, czy piątego grudnia, Polacy nie będą musieli wozić ze sobą prawa jazdy – tak jak nie musimy wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego. Zakończymy w ten sposób etap odciążania portfeli kierowców – mówił Zagórski w „Poranku RDC”.

Tym samym, podczas prowadzenia pojazdu na terenie kraju, kierowca posiadający polskie prawo jazdy nie musi mieć go przy sobie i okazywać podczas kontroli drogowej. Dane i uprawnienia będą sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców.

Bez mandatów za brak prawa jazdy

Jak zaznaczył komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, osoby, które będą próbowały wprowadzić w błąd policjantów podając fałszywe dane lub nie będą chciały ich podać, mogą spodziewać się konsekwencji prawnych. – Takie zachowanie może dać podstawę do zatrzymania przez policjantów i doprowadzenia do najbliższej jednostki policji, w celu ustalenia danych osobowych – poinformował dodając, że w takiej sytuacji zatrzymanie osoby następuje na podstawie kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Należy więc pamiętać, że chociaż nie musisz mieć przy sobie dokumentu tożsamości, to masz prawny obowiązek przekazać prawdziwe dane, takie jak imię i nazwisko czy adres zamieszkania – dodał.

Przekazał również, że z braku posiadania prawa jazdy będą mogli skorzystać jedynie osoby posiadające krajowe prawo jazdy. – Obcokrajowcy wjeżdżający na teren Polski muszą pamiętać, że ich nadal obowiązuje obowiązek posiadania zarówno właściwego prawa jazdy, jak i dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia aktualnego ubezpieczenia OC – tłumaczył.

Zachęcił także wszystkich kierowców do sprawdzenia swoich danych w systemie informatycznym na stronie gov.pl. Tam powinny znaleźć się takie informacje, jak dane z prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, data ważności dokumentu, czy status dokumentu, np. czy dokument jest zatrzymany.

Co w sytuacji, kiedy podczas kontroli policyjnej zorientujemy się, że nasz telefon jest rozładowany? – Wystarczy podać numer PESEL – odpowiada na pytanie Radia dla Ciebie Joanna Dębek z departamentu cyfryzacji Kancelarii Premiera.

W aplikacji mObywatel będzie można sprawdzić także inne ważne dane, np. liczbę punktów karnych – dodaje Dębek.

Prawo jazdy w aplikacji

Jak wcześniej informował resort cyfryzacji, razem ze zmianą przepisów od soboty w aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy, które zastąpi dokument uprawniający do kierowania pojazdem mechanicznym.

Aplikacja mPojazd jest odzwierciedleniem danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Z tego rozwiązania – jak wskazał resort – „mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów, więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów, itd.”.

Dodano, że usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Ponadto – jak czytamy – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe – jak dodano – są także dane takie jak: marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

Pozostałe zmiany w przepisach

Na podstawie noweli Prawa o ruchu drogowym nie trzeba już także wymieniać dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na pieczątki z przeprowadzonego badania technicznego. Również w przypadku sprzedaży pojazdu, gdy w dowodzie rejestracyjnym zabrakło miejsca na pieczątki od diagnosty, dotychczasowy właściciel przekazuje nabywcy wraz z dowodem rejestracyjnym zaświadczenie z przeprowadzonego przeglądu. Dowód rejestracyjny trzeba będzie wymienić, gdy zmieni się właściciel pojazdu oraz w przypadku zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów, które są wyszczególnione w dotychczasowym dokumencie.

Przepisy wprowadzają także zakaz umieszczania na pojeździe tablic rejestracyjnych w innym miejscu, niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone. Nie można również umieszczać na pojeździe jednorzędowych, zmniejszonych tablic rejestracyjnych, jeżeli pojazd nie posiada zmniejszonych wymiarów miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczania tablicy rejestracyjnej.

Czytaj też:

Policyjny pościg w Mławie. „Ćwiczył przed egzaminem na prawo jazdy”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone