SŁUCHAJ ONLINE
MENU

PFR będzie prefinansować KPO. Ze zwrotów z tarcz jest już ok. 8 mld zł

Bartosz Marczuk/fot. RDC

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy na pewno będą – zapewniał w „Poranku RDC” wiceszef Polskiego Funduszu Rozwoju. Bartosz Marczuk tłumaczył na naszej antenie, że PFR będzie prefinansował KPO ze zwrotów od przedsiębiorstw za tarcze finansowe. Zaznaczył również, że zarówno Polska, jak i inne państwa Unii Europejskiej mają wyznaczone wskaźniki i cele do wykonania, dlatego nie ma mowy o blokadzie wypłat.

Jeżeli mówimy o tych pieniądzach, to odpowiadam, że one będą, bo taka też jest logika funkcjonowania Unii Europejskiej, która nie może w nieskończoność blokować pieniędzy dla równego partnera, jakim jest Polska. Mówimy o dużych pieniądzach, o 35 miliardach euro, czyli 150-160 miliardów złotych – mówił w Radiu dla Ciebie Bartosz Marczuk.

W ramach porozumienia z Komisją Europejską rząd zobowiązał się do realizacji tak zwanych kamieni milowych. Obejmują one między innymi zmiany w sądownictwie.

Kiedy pieniądze z KPO?

Wiceszef PFR wyjaśniał, kiedy możemy spodziewać się pieniędzy. – Pierwsze pieniądze z KPO przyjdą na przełomie tego i przyszłego roku, a my mamy być takim „by-passem”, żeby te pieniądze wypłacić wcześniej. W tym roku mówimy o kwotach pięciu miliardów złotych, które trafią dodatkowo do gospodarki takiego prefinansowania z PFR-u. Zbudowaliśmy już też specjalny system informatyczny, by móc te pieniądze wypłacać. Jesteśmy właściwie gotowi w tym miesiącu, by tego rodzaju transakcje przeprowadzić – powiedział.

Na prefinansowanie inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy jest już ok. 8 mld zł, które firmy zwróciły z tarcz finansowych PFR. Docelowo Fundusz może dostarczyć 12-13 mld zł.

W połowie czerwca polski KPO zatwierdziły państwa członkowskie Unii Europejskiej. Na podstawie tego dokumentu nasz kraj będzie mógł wydawać pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy i Odporności. To krok w kierunku wypłaty przez Unię 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach tego Funduszu.

Posłuchaj całej rozmowy:

Poranek RDC: projekty uchwał dot. tarcz finansowych PFR

Czytaj też:

Koniec z nalepkami kontrolnymi na samochody. Zmiany od września

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone