SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Exit Poll Ipsos: frekwencja w II turze wyborów wyniosła 68,9 proc.

fot. PAP/Paweł Supernak

Według badań sondażowych Exit Poll Ipsos: frekwencja w II turze wyborów prezydenckich wyniosła 68,9 proc. Najwięcej osób poszło do urn na Mazowszu -74,3 proc. Podczas I tury wyborów w całej Polsce zagłosować poszło 64,51 proc. uprawnionych do głosowania.

Państwowa Komisja Wyborcza podała informację o frekwencji na godz. 17 na podstawie danych otrzymanych od wszystkich 25 423 obwodowych komisji wyborczych powołanych w stałych obwodach głosowania na obszarze całego kraju.

– W wyborach prezydenta RP według stanu na godz. 17 liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach wyniosła 29 mln 359 tys. 152 osoby. Wydano karty do głosowania 15 mln 295 tys. 512 osobom uprawnionym, co stanowi 52,1 proc. w stosunku do liczby uprawnionych do udziału w tych wyborach – poinformował przewodniczący PKW, Sylwester Marciniak.

Przed dwoma tygodniami (28 czerwca) w pierwszej turze wyborów frekwencja wyborcza na godz. 17.00, jak podała wtedy Państwowa Komisja Wyborcza, wyniosła 47,89 proc. uprawnionych do głosowania.

W poprzednich wyborach prezydenckich, w 2015 r. frekwencja wyborcza w II turze wyborów prezydenckich na godz. 17.00 wyniosła 40,51 proc.

Mazowsze liderem

Najwyższa frekwencja wyborcza na godz. 17 była w województwie mazowieckim – 55,55 proc., drugie miejsce zajęło województwo małopolskie – 54,58 proc., a trzecie łódzkie – 52,96 proc. – poinformował przewodniczący.

Najniższą frekwencję na godz. 17 odnotowano w województwach: opolskim – 46,20 proc., warmińsko-mazurskim – 48,65 proc. i lubuskim – 49,91 proc.

Spośród dużych miast najwyższą frekwencję wyborczą zanotowano do godz. 17 w Warszawie – 57,69 proc., Zielonej Górze – 57,24 proc. i Poznaniu – 55,8 proc

Szef PKW podał podczas konferencji prasowej, że z kolei najniższą frekwencję zanotowano do godz. 17 w Gdańsku – 50,98 proc., Katowicach 51,71 proc. i ex aequo w Gorzowie Wielkopolskim i Łodzi – 51,91 proc.

– W stosunku do liczby uprawnionych najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Klwów, powiat przysuski, województwo mazowieckie – frekwencja wyniosła tam 81,52 proc. – podał Marciniak.

Z kolei do godz. 17 „najmniej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Kolonowskie, powiat strzelecki, województwo opolskie – frekwencja wyniosła tam 35,59 proc.„.

Incydenty podczas wyborów

– Łączna liczba wykroczeń związanych z wyborami wynosi w tej chwili 382 – poinformował w niedzielę po południu przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Według danych PKW, do niepokojących zdarzeń doszło m.in. w Kochanowicach, Częstochowie i Ujściu.

Dodał, że do niepokojącego zdarzenia doszło w miejscowości Kochanowice, gdzie policjanci „w bezpośrednim pościgu zatrzymali mężczyznę, który ściągnął flagę państwową zamieszczoną na dachu budynku urzędu gminy i rzucił ją na ziemię„. Uznano, że dokonał znieważenia flagi państwowej. – W toku dodatkowych czynności ustalono, że ten sam mężczyzna dokonał zerwania plakatu z wizerunkiem kandydata na urząd prezydenta – powiedział Marciniak.

Przewodniczący PKW jako kolejny przykład wymienił zdarzenie, do którego doszło w Częstochowie. – Wyborca po pobraniu karty do głosowania wyszedł z nią z lokalu wyborczego, twierdząc, że zastanowi się w domu nad wyborem kandydata i wypełnioną przyniesie z powrotem – podał.

Marciniak wspomniał także o sytuacjach w Ujściu, gdzie „ok. godz. 8 mężczyzna, będąc w stanie nietrzeźwości, krzycząc i nagrywając wyborców zakłócił pracę komisji wyborczej” oraz Sochaczewie, w którym „nieznany mężczyzna poruszający się samochodem osobowym zaproponował innemu mężczyźnie pieniądze w kwocie 50 zł, do tego butelkę piwa oraz wódkę w zamian za oddanie głosu na określonego kandydata„.

– W toku podjętych czynności ustalono, że mężczyzna w zamian za oddanie głosu zgodnie z oczekiwaniami innego mężczyzny przyjął pieniądze w kwocie 10 zł, jedną butelkę piwa, hot doga i pół litra wódki – powiedział szef PKW.

Łamanie ciszy wyborczej na Mazowszu

Kilkanaście przypadków zniszczenia plakatów i banerów wyborczych oraz innych wykroczeń odnotowano na terenie Ciechanowa. W jednym przypadku chodzi o złamanie ciszy wyborczej.

– Odnotowaliśmy 12 przypadków zniszczeń plakatów i banerów wyborczych – przekazała w niedzielę podkom. Ewa Brzezińska z ciechanowskiej Komendy Powiatowej Policji. Jak zaznaczyła, dotyczy to także nocy z soboty na niedzielę, a wszystkie zawiadomienia dotyczą miasta Ciechanów.

Brzezińska dodała, iż w tym czasie wpłynęły tam również dwa zgłoszenia o niedozwolonym wywieszeniu plakatu wyborczego, w tym jedno na terenie powiatu ciechanowskiego, które dotyczy złamania w ten sposób ciszy wyborczej oraz jedno – w samym Ciechanowie – dotyczące umieszczenia plakatu wyborczego bez zgody właściciela nieruchomości. – Właściciel nieruchomości złożył zawiadomienie, gdy po dłuższej nieobecności przyjechał na swą posesję i zauważył, że na jej ogrodzeniu ktoś bez jego wiedzy i zgody powiesił plakat wyborczy – wyjaśniła rzeczniczka ciechanowskiej policji. Jak zaznaczyła, w tym przypadku do powieszenia plakatu wyborczego doszło prawdopodobnie kilka dni temu, czyli jeszcze przed ciszą wyborczą.

Wysokie grzywny

Za złamanie ciszy wyborczej może grozić grzywna od 20 do 5 tys. zł. W przypadku podania do wiadomości publicznej sondaży bądź wyników przed zakończeniem głosowania kary mogą sięgać od 500 tys. do nawet 1 mln zł.

Cisza wyborcza obowiązuje od północy z piątku na sobotę do końca głosowania w niedzielę w całej Polsce. Podczas jej trwania nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, czyli publicznie nakłaniać lub zachęcać do głosowania w określony sposób. Oznacza to, że nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie.

Czytaj też: Dzisiaj wybieramy nowego prezydenta Polski. Przy głosowaniu pilnujmy zasad sanitarnych [SPRAWDŹ]

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone