SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Kazuo Ishiguro laureatem literackiej Nagrody Nobla. „Chwyta za serce, pulsuje emocjami”

Fot. Maia Weinstock/flickr CC-BY 2.0

Kazuo Ishiguro, brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia, został tegorocznym laureatem literackiej Nagrody Nobla. Jest on autorem m.in. powieści „Okruchy dnia” oraz „Nie opuszczaj mnie”, które zostały zekranizowane. Za pierwszą z nich pisarz otrzymał Nagrodę Bookera. – Ishiguro chwyta czytelnika za serce – powiedział na antenie RDC Andrzej Appel, tłumacz jego twórczości.

W uzasadnieniu Akademia Szwedzka podkreśliła, że Kazuo Ishiguro w swych powieściach, które są pełne „wielkiej siły emocjonalnej, obnaża otchłań kryjącą się pod naszym złudnym poczuciem połączenia ze światem”.

Igrający z gatunkami

To nie było żadne zaskoczenie. Proza brytyjska od 10 lat była nagradzana, a od lat 70-tych przeżywa wspaniały renesans. Jest więcej brytyjskich pisarzy, którzy mogliby na tę nagrodę zasłużyć – podkreślił na antenie Radia dla Ciebie Juliusz Kurkiewicz. Zdaniem dziennikarza, Ishiguro od czasu powieści „Kiedy byliśmy sierotami” zaczął igrać z gatunkami – przez to jego kolejne dzieła łączyły dramat z kryminałem i innymi popularnymi gatunkami. – Jego ostatnia powieść jest rodzajem dziwnego romansu, jednocześnie igra z konwencją tolkienowską – dodał Kurkiewicz.

Proza dla wszystkich

Jego ostatnia książka to powieść po części bajkowa – powiedział na antenie RDC Andrzej Appel, tłumacz jego twórczości. – Chwyta czytelnika za serce. Ishiguro pulsuje emocjami, za pomocą powściągliwego języka trzyma na dystans, ale porusza tym, co przebija pod spodem – dodał. Zdaniem Appela i Kurkiewicza wybór tegorocznego laureata literackiej nagrody Nobla jest jak najbardziej trafiony. – Jego książki są dla każdego. Można je odczytać jako dzieła rozrywkowe, ale i głębokie. To proza przyjazna czytelnikom – dodał Juliusz Kurkiewicz.

Pisarz świata ułudy

Można by go opisać jako pisarza świata ułudy. W każdej kolejnej powieści powraca postać człowieka, który mierzy się z własną przeszłością, a w niej jest ukryta jakaś zagadka. Jednocześnie mierzymy się z próbami wyparcia przeszłości, najczęściej nieudanymi – mówił Kurkiewicz. – Dodatkowo walczymy z pamięcią, bohater Ishiguro często nie pamięta co dokładnie wydarzyło się wcześniej – dodał tłumacz Noblisty.

Sylwetka laureata

Tegoroczny laureat urodził się w 8 listopada 1954 r. w Nagasaki w Japonii. Jego rodzina przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii, kiedy miał pięć lat, do kraju dzieciństwa powrócił dopiero jako człowiek dorosły. Studiował literaturę w Kent.

Jego pierwsza powieść to „Pejzaż w kolorze sepii”, wydana w 1982 r. Ta i następna jego książka – „Malarz świata ułudy” z 1986 roku – rozgrywają się w Nagasaki kilka lat po II wojnie światowej. Za drugą powieść pisarz otrzymał w 1986 roku Whitebread Award, a w 1989 został laureatem Nagrody Bookera za trzecią powieść „Okruchy dnia”. Do Bookera Ishiguro nominowany był też w 2005 roku za powieść „Nie opuszczaj mnie”. Inne jego powieści to m.in. „Niepocieszony” (1995), „Kiedy byliśmy sierotami” (2000), „Pogrzebany olbrzym” (2015) i tom opowiadań „Nokturny” (2009).

„Okruchy dnia” zostały w 1993 roku zekranizowane przez Jamesa Ivory’ego, Antony Hopkins grał postać kamerdynera Stevensa. W 2010 r. zekranizowano także powieść „Nie opuszczaj mnie”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone