SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Katastrofalny stan budynku Kliniki Dermatologii w Warszawie. „Nie ma pieniędzy na remont”

fot. http://www.mwkz.pl

Specjaliści godni pozazdroszczenia i warunki gorsze, niż w noclegowni dla bezdomnych – tak o Klinice Dermatologii i Wenerologii Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie mówią pacjenci. W 2013 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków, a mimo to – popada w ruinę. Dlaczego tak się dzieje i kto jest odpowiedzialny za stan nieruchomości? O tym dyskutowali goście audycji „Jest sprawa”.

Pawilon Kliniki Dermatologii wraz z terenem posesji, zlokalizowany w Warszawie przy ulicy Koszykowej 82a, został wpisany do rejestru zabytków w 2013 roku. Obiekt powstał w latach 1925-1930, w miejscu dawnego budynku koszarowego, według projektu Tadeusza Zielińskiego (ojca). Budynek przetrwał bez uszczerbku II wojnę światową, a jego bryła i układ pomieszczeń pozostały niezmienione. Klasycyzujący wystrój elewacji charakteryzuje się oszczędnymi formami, dającymi wrażenie harmonii i elegancji. W gabinecie kierownika kliniki i bibliotece, zachował się pełen wystrój wnętrza. Istotnym elementem wystroju hallu głównego jest popiersie wybitnego profesora dermatologii Franciszka Krzyształowicza, dłuta Edwarda Wittiga.

Dramatyczny stan szpitala

Jednak budynek od lat straszy wyglądem – odpadający tynk, dziury w oknach i niedziałające spłuczki w toaletach to codzienność pacjentów i lekarzy. Mimo to jest dopuszczony do użytkowania przez sanepid i inspekcję nadzoru budowlanego. Sanepid podaje jednak termin – marzec 2017 – jako ostateczny na usunięcie stwierdzonych braków.

Uczelnia i szpital nie mają pieniędzy na remont

Uczelnia nie ma żadnych środków finansowych dedykowanych tego typu inwestycjom, ale jest zdeterminowana, żeby swoją własność rewitalizować – komentował w RDC mgr inż. Wojciech Starczyński (Zastępca Kanclerza ds. Inwestycji WUM). Podkreślił, że w ciągu kilku ostatnich lat uczelnia – podobnie jak dyrekcja szpitala – podejmowała działania, żeby zdobyć te środki.

Remont budynku to obowiązek właściciela nieruchomości, ale nie zrzucamy na Warszawski Uniwersytet Medyczny odpowiedzialności – mówił dyrektor szpitala, prof. Janusz Wyzgał. Dodał, że w miarę możliwości były rewitalizowane inne budynki wchodzące w skład kompleksu. Zwrócił także uwagę, że to budynek użyteczności publicznej, który świadczy usługi na rzecz mieszkańców stolicy, dlatego – jak ocenił – miasto powinno przyznać dotację na remont.

Dofinansowanie z miasta

Obowiązkiem państwa i władz samorządowych jest dbanie o nasze dziedzictwo kulturowe. Więc te gorzkie słowa powinny być także kierowane w stronę miasta – skomentował w RDC Barbara Jezierska (Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków). Oceniła, że miasto powinno dofinansować remont budynku. – Jestem przekonana, że na zabytkowej mapie Warszawy to bardzo ważny element – dodała.

Do dyskusji w studiu zapraszamy także słuchaczy. Czekamy na sygnały o sprawach, które warto poruszyć w programie “Jest sprawa”. Adres mailowy: jestsprawa@rdc.pl, tel. 022 645 90 90 (w trakcie audycji – od poniedziałku do czwartku w godzinach 14.00-15.00.). Adres pocztowy: “Jest sprawa” Polskie Radio RDC, ul. Myśliwiecka 3/5/7, Warszawa.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone