SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

J. J. Kasprzyk: musimy pamiętać o powstaniu w getcie warszawskim

fot. Wikimedia Commons

Powstanie w getcie warszawskim jest do chwili obecnej punktem odniesienia dla państwa Izrael i wspólnym doświadczeniem polsko-żydowskim – uważa szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. W poniedziałek obchodzona jest 78. rocznica wybuchu powstania.

– Powstanie w getcie warszawskim jest wspólnym doświadczeniem polsko-żydowskim, bo Żydzi, którzy walczyli w getcie warszawskim to byli obywatele Rzeczpospolitej, to byli ludzie, którzy walczyli również jako polscy patrioci żydowskiego pochodzenia – powiedział Kasprzyk w niedzielę na antenie Polskiego Radia 24.

Przypomniał, że Armia Krajowa dostarczała broń powstańcom, walczącym w getcie.

To jest nasze wspólne dziedzictwo tragiczne, bolesne, ale trwające przecież od wielu wieków wspólne doświadczenie narodów polskiego i żydowskiego, tragiczne w czasie II wojny światowej przez prowadzoną na ziemiach polskich obłędną politykę eksterminacyjną, prowadzoną przez okupanta niemieckiego – dodał.

Pytany, dlaczego powinniśmy upamiętnić rocznicę, przypinając żonkile do ubrania, odparł, że „w ten sposób manifestujemy to, że pamiętamy, że pamiętamy o naszej historii, bo powstanie w getcie to jest również karta historii RP”.

Tak, jak pamiętamy o 1 sierpnia – rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, tak pamiętać musimy o powstaniu w getcie. To jeden z tragicznych rozdziałów historii Rzeczpospolitej, która przez wieki była domem dla wielu narodów, kultur i religii – ocenił.

W ocenie szefa UdSKiOR, „powstanie w getcie jest do chwili obecnej punktem odniesienia dla państwa Izrael”. – Powstanie, które z punktu militarnego czy politycznego nie miało żadnych szans i było tak naprawdę wołaniem o godność, honor. Zaryzykowałbym stwierdzenie wołaniem o godną śmierć Żydów, którzy wtedy przeciwko Niemcom powstali – wyjaśniał.

Jego zdaniem, „są takie wydarzenia, jak w przypadku narodu polskiego powstanie warszawskie, które są tragiczne, zakończyły się tragicznie, ale tworzą kod kulturowy narodu, a w przypadku Żydów powstanie w getcie to element kodu kulturowego państwa Izrael, powstałego po II wojnie światowej, ponieważ heroizm powstańców w getcie, pokazanie, że złu należy przeciwstawić się, a nie biernie mu się przyglądać, jest bardzo ważnym punktem odniesienia zwłaszcza dla Żydów tworzących po II wojnie światowej państwo w takim regionie świata, w którym na walkę byli zawsze i są zawsze gotowi”.

Czytaj też: Zmarł ksiądz Stanisław Kicman. Świadek Rzezi na Woli miał 83 lata 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone