SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

KAS: zamiast słodyczy – amunicja, broń gazowa, pneumatyczna i kusza

Zdjęcie ilustracyjne/fot. IAS Warszawa/Facebook

Funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej w trakcie kontroli jednej z przesyłek, w której deklarowane były płatki śniadaniowe i płetwy, znaleźli kuszę, bełt z linką metalową i gumy naciągowe – poinformowała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Justyna Pasieczyńska.

Według informacji przekazanej przez rzeczniczkę IAS w Warszawie w ostatnim czasie funkcjonariusze mazowieckiej KAS podczas sprawdzania przesyłek znaleźli m.in. broń pneumatyczną i gazową, kuszę, części składowe pistoletu automatycznego oraz kilkaset sztuk amunicji.

Większość zatrzymanej broni pochodzi z krajów Ameryki Północnej, gdzie obowiązują inne przepisy dotyczące zakupu i posiadania broni. Wielu kupujących niestety o tym zapomina. Broń jest dostępna w wielu sklepach internetowych, gdzie jest deklarowana jako legalny towar – powiedziała Pasieczyńska.

Nie zabawki i słodycze a broń i amunicja

Zgodnie z przepisami wysyłką broni mogą zajmować się jedynie operatorzy, którzy świadczą tego rodzaju usługi pocztowe i posiadają stosowne pozwolenia. Jest to bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa – tłumaczyła rzeczniczka.

Wskazała, że poza tym z kraju niebędącego członkiem Unii Europejskiej nie wolno przywieźć broni i amunicji bez odpowiedniej zgody i zaświadczenia. – Zamawiający broń starają się ominąć te przepisy, deklarując zawartość paczek jako przesyłki o niewielkiej wartości, zawierające zabawki, słodycze czy inne tego typu przedmioty – przekazała.

– Zawartość jednej z zatrzymanych przesyłek, w której ujawniono trzy sztuki broni pneumatycznej, zadeklarowano jako słodycze, cukierki i czekoladki o wartości 20 dolarów. W kolejnej z przesyłek, która miała zawierać płatki śniadaniowe i płetwy, nasi funkcjonariusze znaleźli kuszę, bełt z linką metalową i gumy naciągowe, a w paczce z ramkami do zdjęć, butami oraz witaminami odkryli 150 sztuk amunicji – wyjawiła.

Przypomniała, że w Polsce każdy, kto posiada broń i amunicję, musi mieć odpowiednie pozwolenie wydane przez właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu komendanta wojewódzkiego policji. – Brak takiego pozwolenia grozi poważnymi konsekwencjami. Każdemu, kto posiada bez wymaganego zezwolenia broń lub amunicję, grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat – zaznaczyła.

Czytaj też:

„Paczka zatrzymana przez służby celne”. KAS ostrzega przed SMS-ami

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone