SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Jest dyspensa od uczestnictwa we mszy św. w niedziele i święta

fot. Piotr Nowak/PAP

Nieobecność na mszy w niedziele i święta nie będzie grzechem. W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem i z tym, że parafie stolicy znalazły się w czerwonej strefie kard. Kazimierz Nycz w piątek wydał komunikat, w którym na terenie archidiecezji warszawskiej udzielił dyspensy od uczestnictwa we mszy św. w niedziele i święta nakazane.

Metropolita warszawski wyjaśnił, że „skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na mszy św. nie jest grzechem„.

W przekazanym przez biuro prasowe archidiecezji warszawskiej komunikacie metropolita warszawski przypomina księżom proboszczom i wiernym o wszystkich dotychczasowych zaleceniach dotyczących przestrzegania zasad sanitarnych w czasach pandemii. Wymienia zachowaniu dystansu, obowiązek zakrywania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa głównego), zasadę dezynfekcji rąk oraz rozłącznego udzielania komunii św. do ust i na rękę.

Kard. Nycz zwraca uwagę, że w parafiach na terenie strefy czerwonej wymagane jest zachowanie dystansu 7 metrów kwadratowych na jedną osobę w kościele, a w parafiach w strefie żółtej – 4 metry na jedną osobę.

Dyspensa z uwagi na zagrożenie epidemiczne

Zasada ta dotyczy mszy św. i wszelkich nabożeństw włącznie z mszami obrzędowymi (pierwsza komunia św. i bierzmowanie). Rodzicom należy pozostawić prawo decyzji o ewentualnym odłożeniu sakramentów ich dzieci – czytamy w komunikacie.

Zgodnie z ujednoliconą na poziomie Episkopatu Polski formułą, kard. Nycz udzielił także na terenie archidiecezji warszawskiej dyspensy od obowiązku uczestnictwa w mszy św. w niedziele i święta nakazane.

Przypominam wiernym, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na mszy św. nie jest grzechem – zaznaczył.

Kard. Nycz poprosił również „wiernych o modlitwę o ustanie pandemii, troskę o chorych i odpowiedzialne zachowywanie obostrzeń sanitarnych„.

Czytaj też:

Warszawa. „Ograniczenia w komunikacji są nie do zrealizowania”

Koronawirus w Polsce. Rekord śmiertelnych przypadków zakażenia

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone