SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Kandydaci PSL z Warszawy i Radomia chcą współpracy miast

fot. RDC

Kandydaci PSL na prezydentów Warszawy i Radomia Jakub Stefaniak i Adam Duszyk przedstawili w sobotę propozycje współpracy tych dwóch największych na Mazowszu miast. Chodzi np. o wspólną promocję wydarzeń kulturalnych czy też o wspólne przetargi, które obniżyłyby cenę zamówienia.

Jesteśmy przedstawicielami dwóch największych i najprężniej rozwijających się miast w woj. mazowieckim. Jesteśmy za tym, żeby rozwijać współpracę między obydwoma miastami i wspierać się w projektach ogólnopolskich, a nawet europejskich – powiedział Stefaniak na sobotnim briefingu, który odbył się na największym targowisku w Radomiu.

Zaznaczył, że wśród pomysłów kandydata PSL na prezydenta Radomia Adama Duszyka jest m.in. budowa Interaktywnego Parku Naukowo-Technologicznego „Sołtyk”. W tym przypadku – jak podkreślił – wsparcie Warszawy i wymiana doświadczeń mogą być dla Radomia bardzo cenne.

Stefaniak dodał, że Radom jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło „Kartę N”, czyli katalog ulg dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi. Według Stefaniaka tego rozwiązania mogą Radomiowi „pozazdrościć inne polskie miasta”. Zaznaczył, że on – wzorując się na radomskich rozwiązaniach – zaproponował stołeczny program wsparcia dla takich rodzin.

Wspólne przetargi

Według Stefaniaka Radom i Warszawa mogą także współpracować w innych dziedzinach, m.in. wspólnie ogłaszać duże przetargi. – Możemy na przykład wspólnie negocjować warunki zakupu większej liczby autobusów, a to będzie miało wpływ na cenę i spowoduje oszczędności – zaznaczył kandydat PSL na prezydenta stolicy.

Kandydat ludowców na prezydenta Radomia Adam Duszyk powiedział, że wspólnie przygotowany został program współpracy: „Radom dla Warszawy, Warszawa dla Radomia”. – Żaden z kandydatów na prezydenta Warszawy ani żaden z kandydatów na prezydenta Radomia nie wpadł na pomysł, że te dwa duże miasta mogą ze sobą kooperować – zaznaczył Duszyk. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o wzajemną promocję wydarzeń kulturalnych na billboardach w stolicy i w Radomiu.

Duszyk mówił też o problemach pracujących w Warszawie mieszkańców Radomia. – 30 tys. radomian codziennie dojeżdża do pracy w stolicy. Przydałyby się parkingi na zasadzie „parkuj i jedź”, bo z tym radomianie mają bardzo duży kłopot – podkreślił kandydat PSL na prezydenta Radomia. Mówił też o potrzebie stworzenia „zintegrowanego biletu samorządowego”, który obowiązywałby w Radomiu i w Warszawie.

Radom sypialnią Warszawy

Duszyk przedstawił też propozycje Radomia dla Warszawy. – Mamy o wiele tańsze mieszkania. Radom mógłby się stać – przy zbudowaniu szybkiej linii kolejowej do stoilcy – „sypialnią” Warszawy. Mamy też tańsze usługi na tym samym poziomie – zaznaczył Duszyk.

Kandydaci PSL na prezydentów Radomia i Warszawy zbierali w sobotę w Radomiu podpisy pod projektem „Emerytura bez podatku”. – Projekt ulży wielu seniorom, ponieważ ustawa zdejmuje opodatkowanie ze świadczeń emerytalnych oraz z rent i daje dodatkowe pieniądze do kieszeni seniorów – zaznaczył Stefaniak.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone