SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Odcinkowy pomiar prędkości w Kampinosie? Jest petycja

fot. Kampinowski Park Narodowy

Odcinkowy pomiar prędkości w sercu Kampinosu? Tego chcą władze parku narodowego. Chodzi o drogę wojewódzką 579 z Leszna do Kazunia, która dzieli Kampinos na pół. Przez to, że kierowcy jeżdżą tamtędy zbyt szybko, często dochodzi do wypadków z udziałem dzikich zwierząt.

Ginie tam cała masa zwierząt – mówi inicjator petycji Maciej Szajowski z Kampinoskiego Parku Narodowego. – Są to sarny, jelenie, łosie, lisów cała masa, dziki, no i niestety już dwa wilki. Mamy w Kampinosie dwie wilcze rodziny i już dwa osobniki zginęły na drodze – wylicza.

Mamy takich wypadków co najmniej kilkadziesiąt rocznie – dodaje Szajowski. – Oczywiście to są tylko takie największe zwierzęta, które jak zginą, to leżą gdzieś w pobliżu drogi, ale często też zdarza się tak, że zwierzę ciężko ranne ucieka gdzieś do lasu, umiera dalej, a my nawet o tym nie wiemy. Tego jest strasznie dużo – tłumaczy.

Przyczyną nadmierna prędkość

Kierowcy często nie przestrzegają tam ograniczeń – mówi Szajowski. – Jest to bardzo duże natężenie ruchu. Tam tiry robią sobie skrót, jadąc z „siódemki” do autostrady A2 i do drogi S8. Tam, w momencie kiedy wykonano remont tej drogi, ustawiono znaki ograniczające prędkość do 60 km/h. Ta prędkość jest w zasadzie wystarczająca, natomiast problem polega na tym, że kierowcy nie przestrzegają tego ograniczenia – wyjaśnia.

Dlatego właśnie chcą montażu odcinkowego pomiaru prędkości.

Tylko to rozwiąże problem pędzących kierowców – dodaje inicjator petycji. – Fotoradar to jest krótka rzecz. Kierowcy doskonale wiedzą, gdzie jest fotoradar, zwalniają przed nim, a potem znów „w długą”. Droga przecina potężny szlak migracyjny. I odcinkowy pomiar prędkości na odcinku kilku kilometrów spowoduje, że ruch będzie płynny, ale zdecydowanie wolniejszy na całej długości – wskazuje.

Leśnicy zbierają podpisy pod petycją do urzędu marszałkowskiego, który zarządza drogą. Podpisało się już blisko 2000 osób.

Czytaj też:

Nowa trasa rowerowa połączy Bemowo, Bielany i Stare Babice?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone