SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Konkurs Chopinowski. K. Pacholec po występie w finale: to jak sen

Kamil Pacholec/fot. Wojciech Grzędziński - Narodowy Instytut Fryderyka Chopina/Facebook

Występ Kamila Pacholca rozpoczął finałowe przesłuchania Konkursu Chopinowskiego. – Z dużą radością będę wspominać moje występy, abstrahując od ogromnego stresu, który mi towarzyszył, te piękne wspomnienia zachowam do końca życia – powiedział pianista  po swoim występie w Filharmonii Narodowej.

W finale artyści mają do wyboru jeden z dwóch koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina. Kamil Pacholec tak jak większość pianistów w finale wybrał Koncert Fortepianowy e-moll op. 11, tylko trzy osoby zdecydowały się na zagranie Koncertu fortepianowego f-moll.

Jestem bardzo szczęśliwy, moment, który teraz nastąpił, był w moich marzeniach od wielu lat i nie sądziłem, że uda się te marzenia spełnić w tym roku – powiedział po zagraniu koncertu. – To wszystko, co się dzieje, do mnie nie dociera. Traktuję to jak sen, który zaraz się skończy, ale mam nadzieję, że zaraz się nie obudzę i że jest to rzeczywistość i że naprawdę spełniło się moje marzenie – dodał.

Spokój przede wszystkim

Współpraca z Orkiestrą Filharmonii Narodowej i Andrzejem Boreyką w ocenie Pacholca przebiegała świetnie. – Maestro Boreyko jest wspaniałym muzykiem, to była naprawdę wielka przyjemność współpracować z nim dzisiaj, nawet w tak trudnych konkursowych warunkach nawiązaliśmy nić porozumienia na scenie i udało nam się po prostu muzykować – powiedział.

Pianista podkreślił, że decyzja o dopuszczeniu do każdego kolejnego etapu była dla niego ogromnym szczęściem. – Dzisiejszy koncert to ogromne wydarzenie i marzenie każdego z młodszych pianistów, ale każdy z etapów był przyjemnym doznaniem artystycznym i czułem, że publiczność jest pozytywnie nastawiona, wspierająca – powiedział.

Wyznał, że najtrudniejsze podczas konkursu było dla niego zachowanie spokoju przez tak długi czas. – Już okres przygotowań był bardzo trudny, bo to ogromny repertuar, który trzeba stale ćwiczyć. Trudnym momentem był dla mnie również poranek przed trzecim etapem, ponieważ miałem wtedy problemy ze snem w nocy przed występem, także stres już wtedy dawał o sobie znać – wyznał.

Przesłuchania finałowe rozpoczęły się w poniedziałek w Filharmonii Narodowej, o godz. 18:00 występem Kamila Pacholca, tego dnia wystąpił również Chińczyk Hao Rao. Po przewie publiczność usłyszała Japończyka Kyohei Soritę oraz Włoszkę Leonorę Armellini. Wszyscy pianiści wykonali Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.

Koncerty artystów w RDC

Radio dla Ciebie jako jedyne stworzyło platformę, na której można było słuchać i oglądać występy tegorocznych uczestników konkursu. Pianiści koncertowali u nas w ramach cyklu „Kwarantanna w Hi-Fi”. – Oprócz tej grupy pianistów, którzy zakwalifikowali się bez wstępnych eliminacji, czyli Piotr Alexewicz, Adam Kałduński, Kamil Pacholec, Szymon Nehring i Piotr Pawlak, wystąpili u nas także inni uczestnicy, którzy po eliminacjach znaleźli się w naszej polskiej czołówce. To Tomasz Marut, Việt Trung Nguyễn, Anna Gorenko, Julia Łozowska, Zuzanna Pietrzak, Aleksandra Świgut, Marcin Wieczorek, Andrzej Wierciński, Maciej Wota i kilka dni temu, w ostatnim wydaniu „Kwarantanny w Hi-Fi”, młodziutka pianistka Aleksandra Dąbek – mówił przed rozpoczęciem zmagań prezes Radia dla Ciebie Tadeusz Deszkiewicz.

Posłuchaj występów w ramach „Kwarantanny w Hi-Fi”:

Julia Łozowska

Piotr Alexewicz

Viet Trung Nguyen

Aleksandra Dąbek

Piotr Pawlak

Kamil Pacholec

Zuzanna Pietrzak

Tomasz Marut

Posłuchaj całej rozmowy:

Poranek RDC: o tajemnicach Konkursu Chopinowskiego

Czytaj też:

Konkurs Chopinowski. Za nami pierwsze przesłuchania w finale

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone