SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Kajakowanie na Świdrze łatwiejsze. Będą pomosty i miejsca biwakowe

Rzeka Świder/fot. Wikimedia Commons

Kajakowanie na Świdrze będzie łatwiejsze. Wody Polskie podpisały umowę z fundacją Majówkowe Perspektywy. Zgodnie z jej założeniami, miłośnicy spędzania czasu nad rzeką, będą mogli dostosować jej okolice do swoich potrzeb.

Udało się uzyskać pozwolenie prawne – mówi Bolesław Żołek, członek zarządu fundacji. – Możliwość wchodzenia w strefę, która jest własnością Wód Polskich i na działkach wyznaczonych pobudować pomosty, czyli cumowania kajaków, wychodzenia. Tam są te działki pomyślane, żeby były tzw. toi-toiki i żeby można tam było biwakować przez jakiś czas, śmietniki – wyjaśnia.

Użyczamy mieszkańcom odcinek rzeki – mówi prezes Wód Polskich Przemysław Daca. – Do użytkowania turystycznego w odpowiednich warunkach fundacja będzie zobowiązana do prowadzenia prac utrzymaniowych, sprzątania, pilnowania porządku, zbierania śmieci i wszelkich innych działań związanych z utrzymaniem tej rzeki. A my będziemy się przyglądać, czy robi to dobrze i będziemy ich tutaj w tym względzie nadzorować i wspierać – tłumaczy.

Wypracowanie porozumienia trwało kilka lat – mówi prezydent Otwocka Jarosław Margielski. – Dzięki temu, że są podpisane zgody, jako samorządy będziemy mogli przekazać środki na sfinansowanie, aby ta infrastruktura po wybudowaniu była na majątku samorządów. Dzięki temu wszyscy mieszkańcy będą mogli bez ograniczeń z tego korzystać. Oczywiście z zachowaniem form, jakie są obwiązujące na terenie rezerwatu – wyjaśnia.

Chcemy, żeby pomosty były gotowe już na maj – zapowiada prezydent. – Możliwość odpoczynku przez kajakarzy zorganizowanego była przygotowana. My również będziemy organizować wspólne działanie między samorządami, aby zadbać o czystość, porządek na terenie długości całej rzeki. I żeby te działania były cykliczne i prawnie usystematyzowane – dodaje.

Zmiany dotyczą odcinka między Kołbielą a Otwockiem.

Czytaj też:

Brak szczepionek na COVID-19 dla seniorów w grodziskim szpitalu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone