SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

K. Radziwiłł: Szpital Narodowy? Ponowne otwarcie zajęłoby kilka dni

Koronawirus. Szpital na Stadionie Narodowym/fot. PAP/Radek Pietruszka

Łóżek i tlenu nie zabraknie, Mazowsze jest przygotowane – wojewoda mazowiecki zapewniał o tym w kontekście czwartej fali pandemii COVID-19. Konstanty Radziwiłł był gościem „Poranka RDC”. W rozmowie z Grzegorzem Chlastą wojewoda odniósł się też do kwestii reaktywacji Szpitala Narodowego. Jak mówił, w razie potrzeby na wznowienie działania placówki potrzeba zaledwie kilku dni.

ZOBACZ AKTUALNĄ MAPĘ ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W POLSCE

Wojewoda w „Poranku RDC” podkreślił, że dane dotyczące obłożenia szpitali na Mazowszu na razie nie powinny budzić obaw. – Może to na pozór wyglądać tak, że jesteśmy cały czas na wyczerpaniu, bo porównując liczbę miejsc zajętych i wyznaczonych to one zawsze są blisko. Mamy w planach, jeśli będzie to potrzebne, wyznaczenie kolejnych miejsc. Niestety również na oddziałach niecovidowych – mówił Konstanty Radziwiłł.

W kryzysie pomóc może ponowne otwarcie Szpitala Narodowego w Warszawie. – Na razie nie potrzebujemy łóżek w takiej liczbie, ale szpital nie został rozebrany i jest on potencjałem, z którego skorzystamy kiedy będzie to potrzebne (…) Wszystkich osiem szpitali tymczasowych na Mazowszu jest do uruchomienia w bardzo krótkim czasie – zaznaczył wojewoda.

Obecnie szpitale tymczasowe na Mazowszu funkcjonują w Radomiu, Siedlcach i Ostrołęce. W Warszawie w kolejce do reaktywacji jest szpital na Okęciu. Na razie w stolicy funkcję lecznicy covidowej pełni modułowy szpital przy Szaserów oraz Szpital Południowy na Ursynowie, który jednak wstrzymał przyjęcia w związku z przeciążeniem instalacji tlenowej. Jak zapewnił w RDC wojewoda, problem zostanie rozwiązany.

Dostawiamy kolejne zbiorniki tlenu, instalację trzeba dostosowywać do zapotrzebowania pacjentów. Jeżeli będzie potrzeba, czasowo będziemy wspomagać ten szpital tlenem z butli, które przyjeżdżają z banków tlenu. Na Mazowszu są trzy takie banki – tłumaczył Radziwiłł. Pieczę nad zbiornikami sprawuje straż pożarna.

Szpital Południowy ma teraz około 230 pacjentów. Docelowo ma przyjąć 300, gdy instalacja tlenowa będzie usprawniona.

W środę w województwie mazowieckim potwierdzono 1687 nowych zakażeń – najwięcej w kraju. Zmarło 21 osób z COVID-19. Liczba osób na kwarantannie wynosi 50497. Wykonano 9967 testów na koronawirusa. Więcej TUTAJ.

Posłuchaj:

Poranek RDC: obłożenie szpitali covidowych, wywłaszczenia w Kiderzynie

Czytaj też:

Szpital Południowy w Warszawie wznowi przyjęcia? Są nowe ustalenia

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone