SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

K. Radziwiłł w RDC: od 1 stycznia trzy dyspozytornie na Mazowszu

Konstanty Radziwiłł/fot. RDC

Od pierwszego stycznia na Mazowszu funkcjonować będą trzy dyspozytornie medyczne, docelowo będą działać dwie, a być może nawet jedna – powiedział w „Poranku RDC” wojewoda mazowiecki. Konstanty Radziwiłł zapewnił, że zmiany nie wpłyną na bezpieczeństwo pacjentów.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

Obecnie na Mazowszu działa pięć dyspozytorni medycznych. Według założeń Urzędu Wojewódzkiego, zlikwidowane mają zostać punkty w Płocku i Ostrołęce. – Z punktu widzenia technologicznego, dyspozytor i zespoły ratownictwa nie są ze sobą związani – tłumaczył wojewoda mazowiecki na antenie Radia dla Ciebie. – Dyspozytor mógłby być w Gdańsku i obsługiwać Mazowsze na tych samych jakościowo zasadach. Jedynym powodem, dla którego musi istnieć więcej niż jedna dyspozytornia na Mazowszu, jest kwestia kadrowa – przekonywał Konstanty Radziwiłł.

Na razie, od pierwszego stycznia nie zredukujemy jeszcze liczby dyspozytorni do dwóch. Zostawimy trzy punkty – dodał Radziwiłł. – Tu nie chodzi o rozłożenie dyspozytorni jakoś w geografii. W jednym z tych ośrodków, gdybyśmy chcieli utworzyć jedną dyspozytornię, nie będziemy mieli dość dyspozytorów – tłumaczył gość RDC.

Na Mazowszu od 1 stycznia będą działały dyspozytornie w Warszawie, Siedlcach i Radomiu.

W piątek, w przekazanym stanowisku Mazowiecki Urząd Wojewódzki wyjaśnił, że dyspozytornie, które funkcjonują w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego obsługują zgłoszenia za pomocą jednolitego dla całej Polski systemu informatycznego – System Wspomagania Dowodzenia Państwowe Ratownictwo Medyczne. W informacji zwrócono uwagę, że zmiany w ratownictwie medycznym wprowadzane są w całej Polsce. Wojewoda zaznaczył, że wdrożenie Systemu „oznacza, że zgłoszenie może obsłużyć dyspozytor z dowolnego miejsca w Polsce”. Wskazał przy tym, że „osoba pracująca w Warszawie czy w Radomiu dysponuje tymi samymi danymi w zakresie dostępnych zespołów ratownictwa medycznego, co dyspozytor z sąsiedniego województwa”.

Najważniejszy jest czas dojazdu karetki, a nie lokalizacja osoby, która kieruje zespół ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia. Podkreślam z całą stanowczością, że bezpieczeństwo mieszkańców nie jest zagrożone – przekazał Radziwiłł, cytowany w stanowisku Mazowieckiego UW.

„Pacjent z COVID-19 jak normalny chory”

Konstanty Radziwiłł w „Poranku RDC” skomentował również nową strategię dotyczącą walki z koronawirusem, zgodnie z którą szpitale dedykowane do tej pory chorym na COVID-19 wróciły (lub wrócą) do dotychczasowego trybu pracy. Zakażeni pacjenci będą trafiali do placówek zakaźnych lub takich, gdzie funkcjonują oddziały zakaźne. – Przykładem jest m.in. miejski szpital w Radomiu – mówił wojewoda. – Radomski Szpital Specjalistyczny stanie się zwykłym szpitalem, który musi jednak wyznaczyć na swoim terenie miejsca dla zakażonych koronawirusem. Oprócz tego, będzie leczył także innych pacjentów – wyjaśnił.

Zakażeni pacjenci z dodatkowymi, ciężkimi chorobami, jak zawał czy udar, będą trafiali do szpitala MSWiA w Warszawie. – Pacjent zakażony koronawirusem będzie teraz traktowany tak, jak każda osoba chora – mówił Konstanty Radziwiłł. – Ścieżka zaczyna się już u lekarza rodzinnego, który może zrobić pacjentowi test na obecność koronawirusa. Jeżeli wynik będzie dodatni, pacjent trafia na oddział zakaźny, również w szpitalach, które zakaźnymi nie były – to są na ogół szpitale większe, wojewódzkie – dodał.

Zgodnie z planem ministerstwa zdrowia, nie będzie już szpitali jednoimiennnych przeznaczonych do leczenia pacjentów z COVID-19. W zamian będą trzy poziomy szpitali: pierwszy – we wszystkich szpitalach będących w sieci szpitali mają być izolatki umożliwiające przyjęcie pacjenta z podejrzeniem COVID-19 do czasu otrzymania wyniku badania, takich szpitali jest ponad 600. Drugi poziom – oddziały zakaźne i obserwacyjno-zakaźne szpitali, przewidziano tu 87 placówek. Trzeci – dziewięć szpitali wielospecjalistycznych we Wrocławiu, Grudziądzu, Puławach, Krakowie, Warszawie, Kędzierzynie-Koźlu, Białymstoku, Tychach i w Poznaniu. Będą w nich leczeni nie tylko pacjenci z COVID-19.

Według danych mazowieckiego sanepidu z wtorku, na terenie województwa potwierdzono 98 nowych zakażeń. Od początku epidemii w regionie odnotowano 10 525 przypadków koronawirusa, zmarło 426 pacjentów chorych na COVID-19.

Posłuchaj:

Poranek RDC: Konstanty Radziwiłł

Czytaj też:

Likwidacja dwóch dyspozytorni medycznych. Wojewoda uspokaja

Prezydent Płocka przeciwny likwidacji dyspozytorni medycznej. „To zagraża życiu mieszkańców”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone